لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۰

آسوشیتدپرس: خشم مردم ایران عمیق است، تظاهرات ادامه خواهد یافت


تصویری از اعتراضات در تهران
تصویری از اعتراضات در تهران

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی تحلیلی درباره اعتراضات سراسری در ایران پیش‌بینی کرد این تظاهرات ادامه خواهد یافت.

در ابتدای این گزارش، اعتراض‌ها به کشته‌شدن مهسا امینی پس از بازداشت توسط گشت ارشاد و سرکوب معترضان، به عنوان دور جدیدی از چرخه اعتراضات عمومی عنوان شده که از آغاز انقلاب سال ۱۳۵۷ گریبانگیر جمهوری اسلامی بوده است.

در نتیجه این تظاهرات که به تمام کشور گسترش یافته، ده‌ها نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند.

طبق گزارش، جمهوری اسلامی از بدو تاسیس غرق بحران‌های پیاپی و اعتراضات بوده است اما دولت این بار نیز با نادیده گرفتن خشم عمومی ناشی از کشته شدن مهسا، این تظاهرات را توطئه بیگانگان و دولت‌های غربی می‌خواند و در چارچوب اقدامات سرکوبگرانه خود دسترسی ایرانیان به رسانه‌های اجتماعی از جمله واتساپ، اینستاگرام، و لینکدین را به‌شدت محدود کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، ویدیوهای انتشاریافته در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سوی معترضان و نیز زنانی که روسری‌های خود را در آتش می‌سوزانند، تیراندازی می‌کنند.

ناظران مستقل همچون فعالان حقوق بشری با تهدید، ارعاب، و بازداشت از سوی دولت ایران روبرو هستند. کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران اعلام کرده جمهوری اسلامی با ارسال پیامک‌هایی به مردم، آنها را تهدید می‌کند در تظاهرات شرکت نکنند و ده‌ها روزنامه‌نگار را بازداشت کرده است.

این گزارش در بخش پایانی به سقوط ارزش ریال و بحران اقتصاد ایران پرداخته و افزوده حتی در صورت فرونشاندن موقتی اعتراضات جاری، از آنجاییکه خشم مردم عمیقا ریشه دوانده و دولت رئیسی مصمم به سرکوب معترضان است، تظاهرات احتمالا ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG