لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۱

پیام میرحسین موسوی از حصر به نیرو‌های مسلح: سمت ملت بایستید


میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.
میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

میرحسین موسوی چهره سرشناس منتقد حکومت که از سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برد، با انتشار بیانیه‌ای خطاب به نیرو‌های مسلح گفت: سمت ملت که سمت حقیقت است بایستید.

آقای موسوی که در دهه شصت نخست وزیر ایران بود، در بیانیه خود که روز شنبه ۹ مهر منتشر شد،‌ مهسا‌ امینی را دختر ایران، دختر کردستان و دختر انسان خواند که با مرگ دلخراش، تاریخ را در زمین و آسمان ورق می‌زند.

میرحسین موسوی در بخش دیگری از بیانیه خود خطاب به نیرو‌های مسلح نوشت: امروز که زنان و مردان ملت به یاد و نشان مهسا امینی صد‌ها مطالبه‌ی فراموش شده دیگر به پا خاسته‌اند، هیچکس حق ندارد با دستور آمران چون عاملی چشم بسته در مقابل آحاد ملت خود بایستد و عهد و پیمان خود را با ملت خویش از یاد ببرد. توانایی‌هایی که به شما محول شده برای دفاع از مردم است نه سرکوب.

وی از نیرو‌های مسلح خواست که در این شرایط «حساس و غمبار» در سمت حقیقت و در سمت ملت بایستند.

از بعد از مرگ مهسا امینی که پس از بازداشت توسط گشت ارشاد روی داد،‌ اعتراض سراسری در ایران شروع شده است. معترضان در شهرهای مختلف خواستار برچیده شدن کامل نظام جمهوری اسلامی هستند و این خواسته را بارها در شعارهایشان در شهرهای مختلف ایران فریاد زده‌اند؛ خواسته‌ای که به گوش جهانیان هم رسیده‌ است.

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در خاموشی اینترنت، نشان می‌دهد خیابان‌های شهرهای بزرگی مثل اهواز، آبادان،‌ تهران، مشهد، قم، رشت، لاهیجان و سنندج صحنه حضور دوباره زنان و مردانی بود که فراتر از پایان حجاب اجباری را نشانه گرفته‌اند.

XS
SM
MD
LG