لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

برنامه صفحه آخر؛ کاندیدای ریاست جمهوری ایران: «سردار قالیباف»


صفحه آخر ۲۱ آوریل ۲۰۱۷: بخشی از کارنامه محمدباقر قالیباف
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

سردار محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، امسال برای سومین بار نامزد ریاست جمهوری شد. به همین مناسبت، برنامه یکم اردیبشهت ماه ۱۳۹۶ خورشیدی برابر با بیست و یکم آوریل ۲۰۱۷ میلادی به این کاندیدا اختصاص دارد.

از میان بیش از یکهزار و ششصد نفر داوطلب کاندیداتوری ریاست جمهوری در ایران صلاحیت شش نفر توسط شورای نگهبان تأیید شد: قالیباف، روحانی، رئیسی، میرسلیم، جهانگیری، و هاشمی طبا.

قالیباف دو دوره دیگر هم کاندیدا شد ولی رأی نیاورد، گفته می‌شود در این دوره هم، نامزدِ سایهء رئیسی است؛ یعنی ممکن است در زمان مناسب به نفع رئیسی کنار برود.

به هرحال، قالیباف، فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا، فرمانده سابق نیروی هوایی سپاه، و فرمانده سابق نیروی انتظامی، که سال ۸۴ شهردار تهران شد، مدتهاست که می‌خواهد راه احمدی نژاد رابرود و از شهرداری به ریاست جمهوری برسد. روز سه‌شنبه بعد از ثبت نام برای ریاست جمهوری صحبت‌هایی کرد و از جمله گفـت که "قصد دارد برنامه‌ای مدون و دقیق برای حل مشکلات اصولی اقشار کم درآمد اجرا کنم". مشابه حرفهای روحانی در زمان کاندیداتوری که می‌گفت "چنان رونق اقتصادی و رفاهی ایجاد کنم که مردم نیازی به یارانه و دست دراز کردن به سمتِ دولت نداشته باشند، بلکه دولت به سمتِ مردم دست دراز کند" – یعنی مردم از دولت پولدارتر بشوند. ولی قالیباف در دادن وعده‌های توخالی پا را از روحانی فراتر گذاشت و وعده‌هایی از این قبیل داد که "نظام مالیاتی را به نفع ۹۶ درصد مردم تغییر می‌دهم؛ پنج میلیون شغل ایجاد می کنم؛ درآمد کشور را دو و نیم برابر می‌کنم!"

معنای وعده‌های آقای قالیباف این است که ظرف چهار سال:

درآمد سرانه ایران را از ایسلند، بلژیک، استرالیا، کانادا، فنلاند، ژاپن، فرانسه، انگلستان، ایتالیا، نیوزیلند، اسپانیا و کره جنوبی بیشتر می‌کند؛

متوسط رشد بهره‌وری کل اقتصاد ایران را به حدود ۱۰ برابر می‌رساند؛ و

میانگین رشد اقتصادی ایران را ظرف چهار سال به رقمی بیشتر از دو برابر بالاترین رقم رشد ثبت ‌شده برای چین در سه دهه گذشته می‌رساند.

آقای قالیباف در سخنانش به نکته دیگری هم اشاره کرد و آن التزام عملی به اجرای قانون در کشور بود. سؤآل این است که شخص آقای قالیباف چقدر خودش قانون را رعایت می‌کند؟!

احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس و رئیس سازمان دیدبان شفافیت و عدالت، در پرونده مالی شهرداری آقای قالیباف و واگذاری املاک شهرداری به اطرافیان وی، شهرداری را مجرم و متخلف می‌داند. اما اخبار این تخلفات به گوش مردم نرسیده، چرا نباید مردم بدانند؟ و چرا قوه قضائیه کاری نکرده؟ چون سردار قالیباف، سبیل قوه قضائیه را هم چرب کرده. در این میان، قوه قضائیه خودش رشوه بگیر است. این‌ها فقط در مسابقهء دزدی یقه همدیگر را می‌گیرند، و اگر به هم باج نمی‌دادند که سنگ روی سنگ بند نمی‌شد.

در گزارش سازمان دیدبان شفافیت و عدالت، خلاصه عناوین مجرمانه شهرداری آقای قالیباف به قرار زیر است: تحصیل مال از طریق نامشروع، موضوع قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس؛ ارتشا و کلاهبرداری؛ نقض قانون منع مداخله كارمندان دولت و شهرداری‌ها در معاملات دولتی و كشوری.

همان طور که احمد توکلی اشاره کرد،شهرداری با سازمان دیدبان شفافیت و عدالت همکاری کرد و اسناد مورد نظر را در اختیار آن سازمان گذاشت. اما وقتی به قالیباف گفتند که جرم اتفاق افتاده، به گفته آقای توکلی پیگیری نکرد. چون سردار شهردار سبیل قوه قضائیه را چرب کرده بود، و قوه قضائیه زورش به احمد توکلی نمی‌رسد، یاشار سلطانی را گرفتند، و سایت معماری نیوزرا هم بستند. یعنی افشاکننده را گرفتند نه مجرم را. به مجرمِ افشا شده دست مریزادی هم گفتند، و گفتند حالا برو بشو رئیس جمهور! خب، حالا سردار قالیباف! می‌گویید که رقبای شما اهداف سیاسی خودشان رادنبال می کننند و دغدغه فقیر و بیچاره‌ها را ندارند؛ آیا شما دغدغه بیت المال را دارید؟! شعار به کنار، آیا شما جواب این دادنامه سازمان بازرسی کل کشور را دادید؟!

صفحه آخر اول اردیبهشت ۱۳۹۶ - بخش اول
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

در نشریات روز ۹ اسفند ۹۵ آمده بود: دکتر حافظی، رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران، در جلسه غیر علنی شورای شهر اشاره کرد که:

"سازمان بازرسی کل کشور در گزارش ۹۳ صفحه‌ای خود در مورد شرکت بهره‌برداری متروی تهران نسبت به جذب ۴۲۰۰ نفر نیروی مازاد، اعلام تخلف کرده است. میزان حقوق و اضافه کاری این افراد از حدود ۴ میلیارد تومان در سال ۹۰ به حدود ۱۵ میلیارد تومان در سال ۹۲رسیده. چهارصد نفر از پرسنل جذب شده این شرکت بالای ۴۰ سال سن دارند و مدرک تحصیلی ۵۰ درصد این افراد زیر دیپلم است و ۳۰ درصد آنها زیر پنجم ابتدایی یا بیسواد هستند. سیصد نفر از نیروهای شرکت بهره برداری مترو منتسب به افراد خاص هستند که در گزارش سازمان بازرسی کل کشور، با ذکر نام از آنها یاد شده است".

شماری از دانه درشت‌های این گروه مازاد – که از بزن بهادرهای بسیجی دور و بر قالیباف هستند – از سال ۹۲ به این سو مشاغل مهمی در شهرداری گرفته‌اند.

صفحه آخر اول اردیبهشت ۱۳۹۶ - بخش دوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:44 0:00

سردار قالیباف نه این که فقط هوای خاتم الانبیاء و بخش اقتصادی سپاه را داشته باشد، یا فقط در سال ۷۸ و ۸۸ چماق کشی کرده باشد؛ در دامن زدن به جنگ شیعه وسنی در منطقه هم خیلی فعال است. نوچه اصلی‌اش در این قضیه کیست؟یک لاتِ آخوند به اسم حسن کُردمیهن، سردسته چماقداران در حمله دیماه ۹۴به سفارت عربستان.

صفحه آخر اول اردیبهشت ۱۳۹۶ - بخش سوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:06:45 0:00

حامیان قالیباف چه کسانی‌اند؟ می‌گویند اگر شخصی را نمی‌شناسی، ببین دوستانش چه کسانی‌اند. یکی از حامیان آقای قالیباف، آخوندی است به نام پناهیان- سخنران بیت خامنه‌ای؛ مسئول اتاق فكر نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها؛ نایب رئیس شورای مرکزی قرارگاه عمار ،که بعد از شلوغی های سال ۸۸، زیر نظر خامنه‌ای تشکیل شد؛ و از عناصر اصلی حامی تروریسم بین المللی جمهوری اسلامی (از حزب الله لبنان گرفته تا سوریه و ترور ایرانیان مخالف). و در کنارش کاظم دارابی دیده می‌شود – یکی از عوامل ترور میکونوس آلمان که بعد از آزاد شدن از زندان آلمان، به ایران برگشت، و زیر سایه پناهیان کار می‌کند.

راههای تماس با برنامه صفحه آخر:

شماره تلفن گرفتن پیام فقط برای پخش در برنامه تقدیمی:

۵۹۸۲ ۳۸۲ ۲۰۲ ۰۰۱

ایمیل برای ارسال فیلم و ویدئو

lastpage@voanews.com

نشانی فیسبوک برنامه:

Voalastpage

تلگرام بخش فارسی صدای آمریکا:

farsivoa

* نظر مهمانان محترم برنامه الزاما نظر صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG