لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

لاریجانی: «تحلیل دقیقی» از عدم شرکت عربستان ندارم


علی لاریجانی - آرشیو
علی لاریجانی - آرشیو
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه در پایان «نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی» گفت نمی تواند «تحلیل دقیقی» از عدم حضور عربستان سعودی در این اجلاس داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای لاریجانی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار عراقی که از او علت شرکت نکردن عربستان سعودی در این اجلاس را پرسید، گفت: «از ۵۴ عضو سازمان همکاری های اسلامی فقط کشور عربستان، گویان و مصر در اجلاس حضور نیافتند، کشور مصر پارلمان نداشت دوستان سعودی هم حضور نیافتند که نمی توانم تحلیل دقیقی از عدم حضور آنها داشته باشم.»

روابط ایران و عربستان سعودی از جمله بر سر برنامه اتمی ایران، جنگ داخلی سوریه، و اعتراضات جمعیت شیعه در بحرین به وخامت گراییده است.

ایران از دولت بشار اسد حمایت می کند و عربستان از برنامه اتمی تهران ناراضی است.

ایران نیز عربستان سعودی را به حمایت از گروه های مسلح سنی در سوریه متهم می کند و همچنین می گوید بمب گذاران مخالف حزب الله لبنان توسط عربستان سعودی پشتیبانی می شوند.

در همین حال، گزارش های دیگر از آن حکایت دارد که همزمان با ناخرسندی ایران از پاکستان بر سر فعالیت گروه شورشی سنی جیش العدل در نواحی مرزی استان سیستان و بلوچستان، عربستان سعودی در حال تقویت روابط نظامی خود با پاکستان است.

علی شیرازی، سفیر پیشین پاکستان در عربستان سعودی، به بحش «رادیو دیوا» «صدای آمریکا» گفت ریاض احتمالاً از این بیمناک است که سازشی اتمی با ایران، به تحریم های اعمال شده بر تهران پایان دهد و سران جمهوری اسلامی بتوانند برنامه بلند پروازانه خود را در نهان پیگیری کنند.

نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی با سخنرانی حسن روحانی در ۲۹ بهمن در تهران آغاز شد.
XS
SM
MD
LG