لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

مرکز فرهنگی ایران در بیروت هدف بمب گذاری قرار گرفت


یک خودروی آتش گرفته در بمب گذاری جنوب بیروت - ۱۹ فوریه ۲۰۱۴
یک خودروی آتش گرفته در بمب گذاری جنوب بیروت - ۱۹ فوریه ۲۰۱۴
مقامات امنیتی لبنان می گویند بر اثر انفجار دو بمب در جنوب بیروت دست کم ۴ کشته و بیش از ۱۰۰ مجروح برجا گذاشت.
یک گروه افراطی سنی گرای مرتبط با القاعده، مسئولیت هر دو حمله انتحاری در بیروت در روز چهارشنبه را بر عهده گرفته است.

انفجار نخست بامداد روز چهارشنبه نزدیک یک مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی و سفارت کویت رخ داد. این منطقه تحت نفوذ و تاثیر گروه شیعه حزب الله لبنان قرار دارد.

تلویزیون لبنان تصاویر خودروهای سوخته و آتش گرفته در نزدیکی محل انفجار را پخش کرد.

گروه شبه نظامی گردان های عبدالله عزام، مرتبط با القاعده، در توییتری مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت و گفت هدف بمگذاری مرکز فرهنگی ایران بوده است.

انفجار باعث شکسته شدن شیشه ساختمان های اطراف از جمله یک پرورشگاه کودکان بی سرپرست شد. کودکان، برخی از آنها گریان و هراسان که «بمب بمب» می گفتند، از ساختمان بیرون دویدند.

یک نفر از کارگران منطقه گفت انفجار کل محله را تکان داد. باقی مانده اجساد در نقاط مختلف پخش شده است. شماری از مجروحان کودکان هستند.

انفجار دوم نیز با استفاده از بمب اتومبیلی در نزدیکی یک یتیمخانه اسلامی منفجر شد.

اخیرا مناطق تحت نفوذ حزب الله لبنان شاهد چندین بمب گذاری بوده است. اوایل ماه فوریه، یک انفجار مرگبار و ماه ژانویه نیز دو انفجار مناطق تحت کنترل حزب الله لبنان در بیروت را هدف قرار داد.

پیشتر در آبان ماه، سفارت جمهوری اسلامی ایران هدف یک بمگذاری مرگبار دوگانه قرار گرفت که به کشته شدن چندین نفر از جمله ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی ایران در لبنان و رقیه حسین زاده، همسر یک دیپلمات ایرانی منجر شد.

با ورود نیروهای حزب الله لبنان به درگیری های دولت سوریه با مخالفان و حمایت این گروه از بشار اسد، خشونت ها به لبنان نیز سرازیر شده است.

گروه های رادیکال سنی که از مخالفان بشار اسد حمایت می کنند، وعده داده اند به حزب الله لبنان در خاک لبنان حمله کنند.

حزب الله لبنان، عربستان سعودی را که از مخالفان بشار اسد حمایت می کند، مسوول بمب گذاری آبان ماه علیه سفارت ایران دانست.

شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران عربستان سعودی را متهم کرده اند که از گروه های مخالف حزب الله لبنان و بمبگذاری های اخیر حمایت می کند.

نیروهای امنیتی لبنان، هفته گذشته یک مرد به نام نعیم عباس را دستگیر کردند که به عنوان فرد دارای ارتباط با القاعده و مغز متفکر رشته بمب گذاری های اخیر معرفی شد. بازداشت او منجر به یک جستجوی امنیتی شد که توقیف چند خودروی بمبگذاری شده آماده انفجار را در پی داشت.

جنگ همچنین در لبنان تاثیر سیاسی گذاشته و باعث فلج شدن دولت شده است. نخست وزیر لبنان روز شنبه سر انجام توانست با احزاب رقیب یک دولت تشکیل دهد. لبنان ۱۱ ماه فاقد کابینه دولت بود.
XS
SM
MD
LG