لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

لاریجانی: اگر بحران آبی در ۱۲ استان کشور حل شود، جمعیت افزایش می یابد


علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار پرهیز از «کارهای عجولانه» برای افزایش جمعیت ایران شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در همایش روز جهانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «هم اکنون روند جمعیت کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد» اما «نرخ ازدواج و طلاق و فاصله ازدواج تا باروری شرایط مطلوبی ندارد، از این رو این مسئله نشان می‌دهد که شرایط مطلوب جمعیت جوان کشور در حال تغییر است.»

به گزارش خبرگزاری ها در ایران، علی لاریجانی گفت نرخ افزایش جمعیت در ایران ۱.۸ درصد است اما بر اساس یک پژوهش مجلس در سال ۱۳۹۱ این میزان ۱.۶۱ درصد بوده است.

او گفت میزان نرخ افزایش جمعیت در شهر تهران ۱.۱۸ درصد و در روستاها ۱.۹۳ درصد و در شهرها ۱.۴۹ درصد است.

به گفته رئیس مجلس ایران کارشناسان درباره افزایش جمعیت اختلاف نظر دارند.

آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی های خود ادامه سیاست کنترل جمعیت را غلط توصیف کرده و دستور داده نهاد های حکومتی برای افزایش جمعیت اقدام کنند.

اما به گفته علی لاریجانی، «برخی از کارشناسان جمعیتی معتقدند به جای حساسیت بر روی افزایش جمعیت باید به توسعه توجه کنیم.»

علی لاریجانی یکی از علت های آنچه گرایش به تک فرزندی در ایران خوانده را افزایش تمایل زنان برای پیشرفت و ادامه تحصیل و «فرد گرایی» و «راحت گرایی» مردان و زنان توصیف کرد. او گفت خانواده های سنتی به فرزند آوری تمایل بیشتری دارند. علی لاریجانی گفته این ها نشان می دهد که مسائل فرهنگی در افزایش نرخ جمعیت تاثیر بیشتری نسبت به مسائل اقتصادی دارد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت سالانه ۲۲۰ هزار سقط جنین در ایران صورت می گیرد که از این تعداد ۱۲۰ هزار مورد به صورت غیرقانونی انجام می شود.

رئیس مجلس ایران گفته هم اکنون ۱۲ استان کشور با بحران آب مواجه هستند. او گفت «اگراین مشکل حل شود، به نظر می‌رسد نرخ باروری افزایش یافته و جمعیت بیشتر می‌شود.»

این اظهارات در حالی مطرح می شود که مقامات ایران کمتر درباره سیاست افزایش جمعیت و بحران کم آبی در ایران سخن گفته اند.

علی لاریجانی همچنین گفت یکی از طرح های مشوق ها برای افزایش جمعیت ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه می خواهد. او گفته این یک «بار مالی بسیار سنگینی است و اگر این پولها را داشتیم، اول آن را به وزارت بهداشت می دادیم.»

رئیس مجلس ایران خواستار این شده است که مشوق های افزایش جمعیت متناسب با شرایط کشور باشد.

XS
SM
MD
LG