لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

آیت الله خامنه ای: اشتغال زنان «غربی و غلط» است


آیت الله علی خامنه ای روز شنبه، ۳۰ فروردین‌ ماه، طی سخنانی گفت اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست و خانواده اولویت دارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران که سخنان اخیر را به مناسبت روز زن ایراد کرد گفت باید مرکزی مطالعاتی و فراقوه‌ ای برای تدوین راهبرد همه‌ جانبه درباره زن تشکیل شود.

آن طور که وب‌ سایت رسمی آیت‌ الله خامنه‌ ای نشان می دهد او در دیدار با «صد‌ها نفر از زنان فرهیخته و نخبه» گفت «برابری جنسی زن و مرد از جمله حرف‌های کاملا غلط غرب است».

آقای خامنه‌ای تاکید کرد که «باید از افکار غربی در مسائلی نظیر اشتغال و برابری جنسی کاملا فاصله بگیریم».

رهبر ایران ضمن تاکید بر این که «اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست» گفت: «با کدام منطق باید زنان که خداوند آنها را از لحاظ جسمی و عاطفی برای منطقه ویژه‌ای از زندگی آفریده است، در عرصه‌ هایی وارد کنیم که آنها را دچار رنج و سختی می‌کند؟»

او درباره محدودیت تحصیل زنان در بعضی از رشته‌ها که به‌تازگی در دانشگاه‌ها اجرا شده گفت: «اگر تفاوتی هم باشد ضد عدالت نیست چرا که نباید رشته‌های تحصیلی و مشاغلی که متناسب با طبیعت زنان نیست به آنان تحمیل شود.»

رهبر ایران در حالی این سخنان را ایراد کرد که دولت و مجلس ایران تاکنون طرح هایی را مخصوص زنان شاغل و محصل در ایران اعمال کرده اند از جمله طرح دورکاری زنان در برخی سازمان ها و افزایش مرخصی زایمان، محدودیت رشته های دانشگاهی و تفکیک جنسیتی.

برخی مشاغل از جمله قضاوت و کاندیداتوری برای ریاست جمهوری برای زنان ایرانی ممنوع به شمار می رود. اخیرا نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تلاش برای تحدید سهمیه ورود زنان به رشته های پزشکی خبر داد و گفت دلیل این کار پیش گرفتن ۲۰ ساله زنان از مردان در ورود به این رشته است.

آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال که اشتغال و مدیریت زنان را تا جایی که با خانواده منافات نداشته باشد، بدون ایراد توصیف کرد خواستار «تکیه بر متون اسلامی» برای «دستیابی به راهبرد صحیح در مسئله زن» شد. او در سال های اخیر بر لزوم بازنگری در اشتغال زنان تاکید کرده و خواستار اتخاذ سیاست های کلان برای افزایش جمعیت شده است.

XS
SM
MD
LG