لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۸

سطح آب دریاچه ارومیه بازهم پایین رفت


شوره زاری به جای دریاچه
شوره زاری به جای دریاچه

۸۵ درصد دریاچه ارومیه به شوره زار تبدیل شده و افزایش سرطان و بیماری های تنفسی تنها یکی از عواقب این بحران است

یک مقام اداره حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی می گوید سطح تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل ۲۸ سانتی متر کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن عباس نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت، تاکنون ۸۵ درصد دریاچه ارومیه به شوره زار تبدیل شده و تنها ۶ درصد از آب دریاچه باقی مانده است.

در حال حاضر حدود ۲ میلیارد مکعب آب در دریاچه ارومیه باقی است. به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، در سال آبی ۱۳۹۱-۱۳۹۲ میزان ورود آب از طریق رودخانه ها به دریاچه ارومیه ۲.۱ میلیارد مکعب بوده که نسبت به سال آبی قبل ۶۰۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.
به گفته حسن عباس نژاد، در حال حاضر تنها ۱۵ درصد از مساحت دریاچه ارومیه باقی مانده است.
او وضعیت دومین دریاچه آب شور جهان را بحرانی توصیف کرد و از عواقب خشکی این دریاچه برای مردم منطقه هشدار داد و افزایش سرطان ها وبیماری های تنفسی را بخشی از نتایج این بحران برای مردم ساکن منطقه دانست. به گفته او این بحران به دیگر استان ها و بویژه استان تهران آسیب وارد خواهد آورد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، توسعه بخش کشاورزی را مهم ترین عامل خشک شدن دریاچه ارومیه اعلام کرد و گفت با ادامه وضعیت موجود دریاچه از حالت بحرانی خارج نخواهد شد. حسن عباس نژاد از مدیران خواست با نگاهی اصولی به این وضعیت، نتیجه بگیرند که بخش کشاورزی در این استان با توجه به خسارت هایی که به محیط زیست وارد می آورد، مقرون به صرفه نیست.
XS
SM
MD
LG