لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

کودکان فریادرس ارومیه و کارون و زاینده رود


نمکدانی به بزرگی دریاچه ارومیه
نمکدانی به بزرگی دریاچه ارومیه

کودکان ایران در هفته ملی کودک با تشکیل زنجیره انسانی توجه مسئولان را به خشک شدن دریاچه ها و رودخانه های جلب می کنند

هزاران کودک در استان های آذربایجان غربی، اصفهان و خوزستان در کنار دریاچه ارومیه و رودخانه های کارون و زاینده رو دزنجیره انسانی تشکیل می دهند تا در اقدامی نمادین توجه مسئولان را به بحران کم آبی و خشک شدن دریاچه ها، تالاب ها، و رودخانه ها جلب کنند.

روز پنجشنبه سومین روز از هفته ملی کودک است که به خاطر وضعیت بحرانی محیط زیست و میراث فرهنگی در کشور روز «میراث فرهنگی، کودک و طبیعت» نام گذاری شده است. هفته ملی کودک در ایران از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، کودکان با تشکیل زنجیره انسانی که در ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه، ۱۸ مهرماه تشکیل خواهندداد، از مسئولان سازمان محیط زیست، نمایندگان مجلس، استانداران و فرمانداران و دیگر دست اندرکاران خواهند خواست با اقدام هایی جدی و تدبیرهایی عملی و پایدار، از خشک شدن منابع آبی کشور جلوگیری کنند.

کودکان حامی منابع آبی ایران در این روز با کشیدن نقاشی، اجرای نمایش و سرودخوانی همچنین از بزرگ سالان خواهند خواست که برای نجات آب از آلودگی و خشک سالی بکوشند و با تأمین آب پاک زندگی و سلامت جانوران و گیاهان ایران را که ضامن بقای نسل های آینده خواهد بود، تضمین کنند.

برخی از برنامه های دیگر در هفته ملی کودک
در هفته ملی کودک، «لوازم تحریر پاک» با عنوان لوازم تحریر کلاه قرمزی و سنجد به بازار ارائه می شود.

در این هفته، سازمان میراث فرهنگی با اعلام این که در سراسر این هفته درهای این سازمان وهمه آثار تاریخی و موزه ها و کاخ های کشور به روی کودکان و نوجوانان باز است، بازدید از مراکز تاریخی و کاخ موزه های سراسر کشور را در روز چهارشنبه، ۱۷ مهرماه برای کودکان و نوجوانان و همراهان آنان رایگان اعلام کرده است.

در هفته ملی کودک، جشنواره سینمایی کودک و نوجوان نیز در اصفهان برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG