لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

دبیرکل ناتو: اگر پوتین دریابد که نمی‌تواند در جنگ اوکراین پیروز شود، می‌توان به صلح دست یافت


ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو - آرشیو
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو - آرشیو

در حالی که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، آماده برگزاری هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس خود با برگزاری نشست سه روزه در واشنگتن می‌شود، این ائتلاف حمایت خود از اوکراین در جنگ جاری با روسیه را تقویت می‌کند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری به تعدادی از خبرنگاران گفت همه اعضای ناتو خواهان صلح هستند و اگر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بفهمد که نمی‌تواند در میدان جنگ پیروز شود، می‌توان به صلح دست یافت.

او گفت: «سریع ترین راه برای پایان دادن به این جنگ، شکست خوردن در جنگ است. اما این باعث صلح نخواهد شد. این باعث اشغال خواهد شد.»

استولتنبرگ اقدامات اساسی را که ناتو انجام خواهد داد، از جمله ایجاد یک فرماندهی اختصاصی در آلمان، افزایش کمک‌های مالی و نظامی و موافقت‌نامه‌های امنیتی دوجانبه را برشمرد.

استولتنبرگ گفت مذاکرات در مورد جمله‌بندی دقیق توافق نهایی اجلاس در مورد عضویت احتمالی اوکراین در ناتو هنوز ادامه دارد.

در ماه آوریل، استولتنبرگ گفت که ائتلاف ناتو انتظار ندارد در خلال نشست سران کشورهای عضو ناتو به اوکراین پیشنهاد عضویت در ناتو داده شود، بلکه این نشست «پلی» برای عضویت آن است.

در این اجلاس، این «پل» شامل پنج جزء اساسی خواهد بود:

فرماندهی کمک‌های امنیتی: ناتو در حال ایجاد یک فرماندهی جدید در آلمان با مراکز لجستیکی در شرق اروپا است تا کمک‌های امنیتی بین المللی به اوکراین را هماهنگ کند. به گفته استولتنبرگ، این مرکز فرمانددهی شامل ۷۰۰ پرسنل به رهبری یک ژنرال سه ستاره ناتو خواهد بود.

استولتنبرگ گفت که در مورد «رویکرد یا نوع سلاح‌هایی که اوکراین باید تحویل دهد» اختلافاتی میان متحدان وجود دارد. این تفاوت‌ها تاخیرهای بوروکراتیک ایجاد می‌کنند و هدف این است که تحویل تسلیحات سریع‌تر و آسان‌تر شود.

او گفت: «این فرماندهی جدید یک دستورکار بسیار محکم خواهد داشت، بنابراین نیازی به اجماع در مورد تحویل هر [محموله سلاح] نخواهد بود.»

تعهد مالی: از فوریه ۲۰۲۲، متحدان ناتو سالانه حدود ۴۳ میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین داده‌اند. پیش‌بینی می‌شود نشست ناتو این تعهد را به مدت یک سال دیگر تمدید کند و پایه‌ای برای حمایت‌های آتی بگذارد.

تحویل فوری تسلیحات: بیانیه‌‌هایی در مورد تحویل تسلیحات و مهمات بیشتر، به ویژه سامانه‌های دفاع هوایی، در اجلاس پیش‌رو برای تقویت دفاع اوکراین پیش بینی شده است.

در حالی که دبیرکل ناتو جزئیات خاصی از این موارد ارائه نداد، یک مقام ارشد آمریکایی اشاره کرد که می‌توان انتظار داشت که این هفته از متحدان ناتو در مورد ارائه هواپیماهای اف-۱۶ به اوکراین بیانیه‌‌هایی صادر شود.

توافقنامه های امنیتی دوجانبه: بیست متحد ناتو تا آغاز نشست سران موافقت نامه‌های امنیتی دوجانبه با اوکراین امضا می‌کنند و تضمین‌های امنیتی بیشتری را ارائه می‌دهند و این تلاش‌های دفاعی مشترک را تقویت می‌کند.

قابلیت همکاری: تلاش‌هایی برای همسو کردن نیروهای مسلح اوکراین با استانداردهای ناتو، از جمله ایجاد یک مرکز آموزشی مشترک در لهستان و برنامه‌های خرید و تدارکات نظامی در حال انجام است.

مجارستان در این مسئله شرکت نخواهد کرد و مانعی نیز نخواهد شد.

استولتنبرگ به نگرانی‌ها درباره موضع مجارستان در قبال جنگ روسیه در اوکراین و پتانسیل این کشور برای مسدود کردن تصمیمات ناتو اشاره کرد.

او سفر اخیرش را به بوداپست شرح داد که با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجاربستان به توافق رسید که اطمینان حاصل شود که این کشور مانع اقدامات پیشنهادی حمایتی از اوکراین نخواهد شد.

استولتنبرگ گفت بوداپست در فرماندهی جدید کمک‌های امنیتی ناتو به اوکراین شرکت نخواهد داشت، اما سایر تعهدات خود در ناتو را انجام خواهد داد و به بودجه مشترک کمک می‌کند.

دبیرکل ناتو بر تعاملات متنوع ناتو با مسکو حتی پس از آغاز تهاجم گسترده به اوکراین تاکید کرد.

او به مکالمه اخیر بین لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و وزیر دفاع روسیه اشاره کرد و بر ماهیت معمول چنین تماس‌هایی تأکید کرد.

استولتنبرگ گفت که ناتو باید در توسعه استراتژی‌های دفاعی جدید منسجم عمل کند و بر وحدت علیرغم دیدگاه‌های متفاوت، مانند دیدگاه‌هایی که رهبرانی مانند اوربان دارند، تأکید کرد.

روابط آینده با آمریکا

استولتنبرگ گفت مطمئن است که آمریکا بدون توجه به نتایج انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور، متحد سرسخت ناتو خواهد بود و انتقادات گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا را در درجه اول به مسائل مربوط به هزینه‌های دفاعی نسبت داد تا انتقاد از خود ائتلاف ناتو.

او تاکید کرد که هر دبیرکلی در ناتو باید بتواند با همه رهبران داخل ائتلاف کار کند و ناتو را به خانواده بزرگی تشبیه کرد که هرازگاهی بحث‌ها و اختلاف نظرهایی دارد.

استولتنبرگ تجربه خود را از کار با روسای جمهوری آمریکا (باراک اوباما، ترامپ و جو بایدن) بازگو کرد و گفت علیرغم رهبری‌های سیاسی متفاوت، آمریکا متحد ثابت قدم و متعهد ناتو باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG