لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

یک چهره اپوزیسیون کویت با عفو سلطنتی به کشورش بازگشت


کویت. ارشیو
کویت. ارشیو

چند تن از چهره‌های برجسته اپوزیسیون کویت پس از یک دهه تبعید خودخواسته با دریافت حکم عفو از امیر کویت به آن کشور بازگشتند؛ اقدامی که به نوشته آسوشیتدپرس، مدت‌ها انتظار آن می‌رفت و روز سه‌شنبه عملی شد.

فیصل المسلم تازه‌ترین چهره‌ای است که بامداد روز سه شنبه در میان فریادهای شادی بستگان و حامیانش به کویت بازگشت.

المسلم یکی از چند قانونگذار اسلامگرای اپوزیسیون کویت است که به دلیل هجوم به پارلمان کویت، در بحبوحه قیام‌های موسوم به بهار عربی در سال ۲۰۱۱ به زندان محکوم شد. دولت کویت در آن زمان برای سرکوب مخالفان اقدام کرد.

او نیز مانند بسیاری دیگر از کشور گریخت و در تبعید در ترکیه زندگی می‌کرد. مخالفان باقی‌مانده در کویت، امیر این کشور را تحت فشار قرار دادند تا فرمان عفو سلطنتی صادر کند و راه را برای بازگشت مخالفان در تبعید، هموار کند.

امیر کویت پیشتر در ماه جاری میلادی فرمان عفو صادر کرد. او این فرمان را پس از آن صادر کرد که اعضای پارلمان که کاملا در فرایندی انتخاباتی به پارلمان راه یافته‌ بودند با دولت منتخب امیر کویت اختلاف زیادی پیدا کردند و با استفاده از قدرت محدود خود مانع اصلاحات اقتصادی دولت شدند.

کویت در منطقه شیخ‌نشین‌های خلیج فارس به دلیل پارلمان پر جنب‌و‌جوش و سابقه قانون‌گذارانی که آشکارا از فساد اداری انتقاد می‌کنند، متمایز است.

XS
SM
MD
LG