لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کرد اعدام شد


به رغم هشدارهای سازمان عفو بین الملل و نهادهای جهانی حقوق بشر به ایران در مورد اعدام زندانیان سیاسی، شیرکو معارفی، زندانی سیاسی کرد، سحرگاه روز دوشنبه ۱۳ آبان، در زندان مرکزی سقز اعدام شد.

شیرکو معارفی، زندانی کرد اهل بانه، بیش از پنج سال پیش در ۹ آبان سال ۱۳۸۷ و در حومه سقز بازداشت شد. با آن که پس از اعلام رای نهایی دادگاه وکلای او آقایان خلیل بهرامیان و سعید شیخی درخواست بخشش او را مطرح کرده بودند، این درخواست پذیرفته نشد. وکیلان پرونده اجرای حکم اعدام علیه موکلشان را «غیرقانونی» خوانده اند. وی به اتهام محاربه محاکمه شده بود.

شب قبل از اعدام، به طور ناگهانی و بدون اطلاع قبلی به وکیل و خانواده‌ شیرکو معارفی، وی را از زندان عمومی به انفرادی انتقال دادند.

روز دوشنبه یکی از اعضای خانواده شیرکو معارفی در بانه به صدای آمریکا گفت: اداره اطلاعات بانه اجازه نداد که در مسجد برای شیرکو معارفی مجلس ترحیم بگیرند و هنوز جسد او را به خانواده اش تحویل نداده اند.

پیش از شیرکو معارفی، حبیب الله گلپری‌پور و رضا اسماعیلی مامدی، دو زندانی دیگر کرد در روزهای نخست آبان امسال در زندان‌های ارومیه و سلماس اعدام شدند.

منابع موثق نزدیک و خانواده حبیب الله لطیفی، منصور آروند، لقمان و زانیار مرادی- دیگر زندانیان سیاسی کرد - بطور جداگانه به صدای آمریکا گفته اند در صورت عدم اقدام فوری نهادهای حقوق بشری، این چهار نفر نیز اعدام میشوند. آنان به همکاری با گروههای سیاسی کرد مخالف جمهوری اسلامی متهم شده و حکم اعدام دارند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، شمار سرانه اعدام سالیانه در ایران را بیش از هر کشوری در جهان معرفی کرده است. به گفته این سازمان در سال ۲۰۱۳ بیش از ۴۰۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند.

XS
SM
MD
LG