لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

افزایش سطح آماده باش در شبه جزیره کره


انتظار امکان آزمایش موشکی کره شمالی برتنش درشبه جزیره افزوده است و نیروهای آمریکا و کره جنوبی برای رویارویی با پیامدهای احتمالی آماده می شوند.
نیروهای مشترک امریکا و کره جنوبی روز چهارشنبه سطح آماده باش را بالا بردند.

وزیر امورخارجه کره جنوبی به قانون گذاران گفت احتمال این که کره شمالی در هر زمانی یکی از موشکهای جدید خود را آزمایش کند بسیارزیاد است.

او اظهار عقیده کرد این موشک ،یک «موسودان» خواهد بود که ۳۵۰۰ کیلومتر برد دارد.

در این میان، دیپلماتها در تلاش هستند خطوط ارتباطی ممکن با پیونگ را حفظ کنند و تنش را کاهش دهند.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت دیپلمات های خود را به رغم هشدار کره شمالی که نمی تواند ایمنی آنها را پس از ۱۰ آوریل تضمین کند، از منطقه بیرون نخواهد آورد.

درجریان مذاکرات در لندن، جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برآن شدند جبهه واحدی علیه تهدیدات کره شمالی نشان دهند. لاوروف گفت امریکا و روسیه در مورد کره شمالی اختلافی ندارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز خواهان خویشتنداری شد و گفت در شرایط فعلی تمام طر ها باید آرام بمانند، یکدیگر را تحریک نکنند، درصدد کاهش تنش برآیند، صلح و ثبات منطقه ای را در نظر داشته باشند و برای از سرگیری مذاکرات شش جانبه کوشش کنند.

گزارشها حاکی است کره شمالی در مراحل پایانی آمادگی برای آزمایش موشک موسودان قرار دارد. موشکی که قبلا آزمایش نشده است و قابلیت آن را دارد به کره جنوبی، ژاپن یا سرزمین آمریکایی گوام برسد. گزارشهای تایید نشده همچنین نشان می دهد پیونگ یانگ برای آزمایش همزمان موشکهای دیگرآماده می شود.

فرمانده نیروهای آمریکا در پاسیفیک تایید کرد کره شمالی یک موشک موسودان را در آمادگی برای پرتاب به ساحل شرقی خود منتقل کرده است.

تلویزیون کره شمالی خارجیان را تشویق کرده است خارج شوند، و هشدارمی دهد آنها ممکن است در یک مناقشه نظامی تمام عیار یا یک «جنگ اتمی» به دام بیافتند.

کره شمالی تهدید کرده است به تلافی جدیدترین تحریمهای اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ، به کره جنوبی، آمریکا و متحدان آن درمنطقه آسیا- اقیانوسیه حمله خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG