لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۹

سئول کره شمالی را به حمله سایبری متهم کرد


بنا به گزارش رسانه های خبری، کره جنوبی کره شمالی را مسئول حمله سایبری خوانده است که ماه گذشته باعث از کار افتادن دهها هزار کامپیوتر و سرور در شبکه های رادیو و تلویزیونی این کشور شده بود.

مقامات سئول ادعا کرده اند براساس تحقیقات اولیه در مورد این حمله سایبری، یک سازمان جاسوسی تحت نظارت نیروهای نظامی کره شمالی عامل این حمله خوانده شده بود.

مقامات سئول روز چهارشنبه این اتهامات را در شرایطی مطرح کردند که تنشها در شبه جزیره کره به شدت افزایش یافته اند و کره شمالی پس از تحریمهای سازمان ملل متحد و مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده دست به اقدامات تحریک آمیز متعددی زده است.

بازرسان مسئول تحقیق در مورد این حمله سایبری به شباهتهای بین حمله سایبری ماه مارس و حمله های گذشته سازمان جاسوسی کره شمالی اشاره کرده اند. از آن جمله می توان به استفاده مجدد از ۳۰ برنامه بدافزار از ۷۶ بدافزاری اشاره کرد که کره شمالی در گذشته در حمله های سایبری خود مورد استفاده قرار داده بود.

چان کیل سوو، یک مقام آژانس امنیت اینترنتی کره جنوبی گفته است بازرسان معتقدند که شش کامپیوتر مستقر در کره شمالی برای دسترسی به سرورهای بیش از یک هزار آدرس «آی پی» (اینترنت پروتکل) در چهل کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته و منشاء سیزده آدرس «آی پی» نیز در کره شمالی بوده است. بنا به گفته این مقام کره جنوبی، به نظر می رسد که حدود هشت ماه برای برنامه ریزی و اجرای این حمله سایبری وقت صرف شده بوده است.

بنا به گزارش رسانه های بین المللی، در ماه مارس ۴۸ هزار کامپیوتر و سرور کره جنوبی مورد حمله سایبری قرار گرفتند و فعالیت بانکها به مدت دو تا پنج روز با اخلال جدی مواجه شدند. از سویی دیگر کارمندان شبکه های تلویزیونی و رادیویی کره جنوبی نیز به دلیل این حمله سایبری به مدت چند روز قادر نبودند تا به سیستم های خبری شبکه های خود دسترسی داشته باشند. هیچ نهاد دولتی، نظامی و یا ساختارهای زیربنایی کره جنوبی تحت تاثیر این حمله سایبری قرار نگرفت.

کره جنوبی پیش از این نیز پیونگ یانگ را به حمله های سایبری متهم کرده بود. حمله سایبری سال ۲۰۰۹ به ده ها تارنما، از جمله تارنمای دفتر ریاست جمهوری از جمله این موارد بودند. سئول همچنین ادعا می کند که کره شمالی مسئول حمله های سایبری به سرورهای یکی از بانک ها در سال ۲۰۱۱ و تارنمای روزنامه ملی این کشور در سال ۲۰۱۲ بوده است.

کارشناسان معتقدند که کره شمالی ارتشی از سربازان سایبری را برای حمله به ساختارهای زیربنایی کلیدی و سیستم های نظامی کره جنوبی آموزش داده است و اگر درگیری های بین دو کره به فاز حمله سایبری و فضای مجازی کشیده شود، جامعه کره جنوبی که به مردم آن وابستگی بسیاری به ارتباطات اینترنتی دارند، با مشکلات بسیاری جدی روبرو خواهند شد.
XS
SM
MD
LG