لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

کاخ سفید از خواست سنای آمریکا برای پاسخگویی مقامات ایران در مورد شکنجه معترضان استقبال کرد


جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی

یک مقام ارشد کاخ سفید از همراهی برخی از سناتورهای ایالات متحده برای درخواست پاسخگوکردن مقامات جمهوری اسلامی درباره شکنجه معترض بازداشت شده در ایران استقبال کرد و گفت دولت جو بایدن از این همراهی قانونگذاران آمریکا استقبال می‌کند.

جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند در کنفرانس خبری تلفنی با خبرنگاران با اشاره به گزارش مستند شبکه خبری سی‌ان‌ان درباره آزار جنسی معترضان ایرانی گفت: همه ما این گزارش‌های بسیار نگران‌کننده را دیده‌ایم و از درخواست همکاران سنا برای تحقیق در مورد آنها توسط هیات حقیقت‌یاب مستقل سازمان ملل متحد در مورد ایران استقبال می‌کنیم.

کربی با تاکید بر پیشینه طولانی «رژیم ایران» در این نوع اعمال برای سرکوب مخالفان، اعمال کنترل و خشونت علیه مردم خود گفت: گزارش سی ان ان نشان می دهد که رهبری ایران در واقع از مردم خود می ترسد و نقض حقوق بشر توسط دولت ایران نباید بدون عواقب ادامه یابد.

به گفته این مقام رسانه‌ای شورای امنیت ملی کاخ سفید، در حال حاضر صدها معترض به دست مقامات دولتی کشته شده اند، و بنابراین آنها، خانواده هایشان و دنیا سزاوار است که عدالت را برای آنها ببیند. ما در کنار متحدان شرکای خود در سراسر جهان خواهیم ایستاد و به پیگیری پاسخگویی در قبال هر کسی که در این سوء استفاده ها دخیل است ادامه خواهیم داد.

به تازگی وزیر خارجه جمهوری اسلامی در حاشیه نشست حقوق بشر در ژنو گفته بود ایران کسی کشته یا بازداشت نشده است.

به تازگی حساب توئیتری «کمیته امور خارجه سنای آمریکا» با اشاره به گزارش سی‌ان‌ان نوشت که قانونگذاران آمریکایی از سازمان ملل می‌خواهند برای روشنگری درباره شکنجه‌گاه‌های مخفی در ایران هیئت حقیقت‌یاب تشکیل دهد.

پیشتر، باب منندز سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در توئیتی در واکنش به گزارش تحقیقی شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته بود: کشف این زندان های مخفی آخرین نمونه از ظلم رژیم ایران است. جامعه بین المللی باید تهران را به خاطر شکنجه شهروندانش پاسخگو بداند. این موضوع باید توسط هیأت حقیقت یاب شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران بررسی شود.


سی‌ان‌ان در گزارش مستند تحقیقی‌اش ثابت کرده بود که بسیاری از این آزار و اذیت‌ها نه تنها در شبکه رسمی سرکوب ایران، مثل زندان‌ها و پاسگاه‌های پلیس، بلکه در شبکه‌ای از زندان‌های مخفی غیرقانونی یا سایت‌های سیاه، انجام شده است.

در طول چهار ماه گذشته، ‌سی‌ان‌ان با ۱۲ نجات‌یافته از شکنجه‌های جمهوری اسلامی ایران ، شش وکیل محلی که اکثر آنها در جریان قیام در ایران بودند، و هفت گروه حقوق مدنی ایرانی و بین المللی صحبت کرده است.

سی‌ان‌ان برای اظهار نظر در مورد اتهامات شکنجه و آزار در این مکان‌های غیر رسمی با دولت ایران تماس گرفته اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG