لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

تاثیر دوستان کودک، بر فعالیت جسمی


پژوهشگران به مربیان و مشاوران تربیتی و آموزشی توصیه می کنند برای افزایش سطوح فعالیت کودکان و نوباوگان گروه های فعال و غیرفعال را با هم بیامیزند تا مشوق همدیگر باشند.

محققان ایالات متحده به هدف یافتن راهکارهایی برای مبارزه با چاقی مفرط کودکان دریافته اند کودکانی که با دوستان فعال و ورزشکار معاشرت و بازی می کنند، تشویق می شوند از نظر فیزیکی و جسمی فعالیت بیشتری داشته باشند.

سابینا جیزل، محقق دانشکده پزشکی واندبیت در نشویل با همکارانش مقاله ای در نشریه «Pediatrics» منتشر کرده است. براساس این پژوهش، محققان به دست اندرکاران امور آموزشی و پرورشی توصیه کرده اند تا کودکان را در گروه هایی قرار دهند که از نظر جسمی فعالتر هستند.

آن ها معتقدند که سطح فعالیت فیزیکی کودکانی که بین گروه های فعال بازی و ورزش می کنند، سطوح فعالیت جسمی شان ۶ برابر سایر کودکان افزایش می یابد.

پژوهشگران آمریکایی نتیجه گیری کرده است که «روابط دوستانه بین کودکان نقش بسیار کلیدی و حیاتی در تعیین الگوهای فعالیت فیزیکی کودکان بین ٥ تا ١٢ سال دارد».

در این تحقیق ٨١ دانش آمو مدرسه دولتی با پیشینه های قومی و نژادی متفاوت انتخاب شده بودند که در برنامه های بعد از ساعت آموزشی مدرسه شرکت می کردند. محققان در طی یک دوره سه هفته ای در بهار سال ٢٠١٠ با این بچه ها مصاحبه کرده بودند تا اسامی دوستانشان را بفهمند.

در این تحقیق به کمربند این بچه ها دستگاه های کوچکی وصل شده بود تا میزان فعالیت آن ها در طی زنگ تفریح و اوقات بازی مشخص شود.

پژوهشگران در نهایت دریافتند که کودکان فعال در طی این برنامه ١٢ هفته ای دوستان منفعل و غیرمتحرک زیادی نداشتند. اما این بچه ها در طی این دوره سطوح فعالیت خود را با دوستانشان تطبیق داده بودند.

دانش آموزان به طور متوسط ٣٠ درصد اوقات فراغت خود در برنامه های بعد از ساعات آموزشی مدرسه را با فعالیت های جسمی متوسط تا زیاد مثل دویدن و یا شرکت در بازی هایی که فعالیت جسمی داشتند، می گذراندند.

یافته های این تحقیق به احتمال راهبردی اشاره می کند که کودکان می توانند با انجام فعالیت های جسمی، وقت بیشتری را به ورزش و زمان کمتری را به اینترنت گردی، گردش در شبکه های اجتماعی و یا تماشای تلویزیون بگذرانند.

پیامدهای شبکه های اجتماعی بر سلامت کودکا
نویسندگان این مقاله تحقیقی یادآوری کرده اند که «چنین راهبردی می تواند با گروه معدودی از کودکان فعال شروع شود و در نهایت کودکان غیرفعال را به این گروه ها افزود».

دانشمندان هنوز در حال تحقیق در مورد بهترین راهبردها برای تشویق کودکان غیرفعال و غیرمتحرک به بچه های فعال هستند.

مربیان و مدرسان برنامه های بعد از ساعات آموزشی مدرسه باید راه هایی را بیابند تا کودکانی که چندان فعال نیستند را با هم کلاسی های فعال مرتبط و دوست کنند تا از آن ها تاثیر بگیرند.

دانشمندان در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی و شبکه های مناسبات و روابط اجتماعی اینترنتی بر سلامت افراد تردیدی ندارند.

جدیدترین یافته های این تحقیق بر نتایج پژوهش دیگری در مورد تاثیر شباهت های بزرگسالان و نوجوانان از نظر وزن و سطح ورزش و تناسب جسمی مهر تایید می نهد اما هنوز در مورد تاثیر شبکه های اجتماعی بر چاقی مفرط کودکان تحقیق زیادی انجام نشده است.
XS
SM
MD
LG