لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۰

هشدار خاتمی: اصلاح قانون انتخابات تشدید حرکت به سمت «خود براندازی» است


محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی ایران
محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق جمهوری اسلامی ایران

محمد خاتمى، رئیس جمهوری پیشین جمهوری اسلامی با انتقاد از روند اصلاح قانون انتخابات در مجلس نسبت به حذف «جمهوريت نظام» هشدار داده و اين اقدام را تشديد حركت به سوى «خود براندازى» تعبير كرد.

خاتمى معتقد است جمهوری اسلامی روز به‌روز از «جمهوریت نظام» دورتر شده است و بر برداشتی از اسلام تکیه کرده که رأی و نظر مردم در استقرار نظام اجتماعی را قبول ندارد.

به باور رئیس «دولت اصلاحات» طرحی که میان مجلس و شورای نگهبان در موضوع انتخابات در رفت و آمد است، «می‌خواهد که نهاد انتخابات را از میان» بردارد.

روزنامه شرق در ۱۴ اردیبهشت ماه نوشته به گفته برخی کارشناسان و فعالان سیاسی، طرح اصلاح قانون انتخابات که در دستور کار صحن علنی مجلس است، طرحی «محدودکننده» برای مشارکت بوده که موجب «دلسردی کاندیداها و ائتلاف‌های مستقل» می‌شود. برخی فعالان سیاسی هم این طرح را طرحی «ناپخته» می‌دانند که «توجیه عقلی و منطقی و سیاسی» ندارد.

طبق اعلام مقامات وزارت کشور و شورای نگهبان، انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد و برخی از جریان‌های سیاسی در هفته‌های گذشته فعالیت‌های مقدماتی خود را آغاز کرده‌اند.

در این بین بخشی از جریان وابسته به محمد خاتمی نیز با فعال کردن دوباره مجموعه‌ای به نام «جبهه اصلاحات» اقداماتی را آغاز کردند که به تعبیر برخی تحلیل‌گران نشان از برنامه‌ریزی برای حضور در انتخابات است.

این در حالی است که طبق آمارهای رسمی، آخرین انتخاباتی که در سال ۱۴۰۰ در ایران انجام شد، مشارکت در آن در پایین‌ترین حد چند دهه گذشته بود.


XS
SM
MD
LG