لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۰

هشدار مقام نظامی پس از دیدار اشتون با فعالان زن در ایران


مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به دیدار کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با فعالان حقوق زنان در ایران واکنش نشان داد و به مسوولان دولتی در این رابطه هشدار داد.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری فارس، مسعود جزایری فعالان حقوق زنان را که با کاترین اشتون دیدار کردند افراد «معلوم الحال» توصیف کرد و گفت ملاقات کاترین اشتون با آنها «نقض قوانین دیپلماسی و مقدمه سازی برای دخالت‌های بعدی است که باید جلوی آن گرفته شود.»

او گفت: «تحت هیچ بهانه‌ای اجازه دخالت غرب در امور داخلی ایران را نمی‌دهیم.»

کاترین اشتون در اولین سفر خود به تهران به مناسب روز جهانی زن با شماری از فعالان زن از جمله نرگس محمدی دیدار کرد. در این دیدار مادر ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در حین بازداشت نیروی انتظامی کشته شد، نیز حضور داشت.

مسعود جزایری همچنین در هشداری به مقامات دولتی گفت: «مسئولین مربوط باید مراقبت کنند که طرف‌های مذاکره کننده از محدوده‌های تعیین شده عبور نکنند.»

روز دوشنبه، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در کنفرانس خبری خود گفت دیدار کاترین اشتون با فعالان زنان هماهنگ نشده بود. او گفت به سفارت اتریش در این زمینه «تذکر رسمی» داده شده است.

بر اساس گزارش ها، کاترین اشتون به دعوت محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران به تهران آمد و با حسن روحانی، رئیس جمهور، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین سعید جلیلی، مذاکره کننده پیشین ارشد جمهوری اسلامی در گفتگوهای اتمی دیدار و گفتگو کرد.

خانم اشتون که روز یکشنبه، در کنار میزبانش، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در تهران با خبرنگاران گفت و گو می کرد، همزمان یادآور شد که محور دیدار با مسوولان جمهوری اسلامی، روابط دوجانبه، درگیری های منطقه ای، حقوق بشر، و از سر گرفتن مذاکرات اتمی در روز بیست و هفتم اسفندماه است.

پیش از این نیز محافظه کاران در ایران به دیدار آذرماه یک هیات پارلمان اروپا با نسرین ستوده، حقوق دان و جعفر پناهی، فیلم ساز که هر دو توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی محکوم شده بودند واکنش نشان داده بودند. جعفر پناهی و نسرین ستوده در این دیدار جایزه حقوق بشری ساخاروف به خاطر «آزادی اندیشه» را دریافت کردند.
XS
SM
MD
LG