لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

وزارت ارشاد چاپ تصویرزن در تبلیغات را ممنوع کرد


تصویر زن قدغن شد
تصویر زن قدغن شد

پس از ممنوعیت تصویر«اساطیر بیگانه»، وزارت ارشاد در نامه هایی به اتحادیه چاپخانه داران تهران آنچه را« استفاده ابزاری از تصویر زن» خوانده، ممنوع اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز جمعه ۱۲ مهر ماه، احمد علمشاهی، مدیرکل دفتر امورچاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال دو نامه به رئیس اتحادیه چاپ خانه های تهران، استفاده از تصویر زن را درچاپ تبلیغات برای محصولات ممنوع اعلام کرد.

دریکی از این دونامه، احمد علمشاهی از علی نیکوسخن، رئیس هیئت مدیره اتحادیه چاپخانه داران تهران، خواسته است «در راستای نظارت بر عملکرد چاپخانه ها» از چاپ آنچه «استفاده از طرح های غیرمتعارف به خصوص با استفاده ابزاری از تصاویر زنان درتبلیغ کالا یاخدمات» توصیف کرده، جلوگیری کند. علمشاهی درنامه ای دیگر از رئیس اتحادیه چاپ خانه داران خواسته است از چاپ بسته های چاپی رستوران های زنجیره ای بوف خودداری شود.

دو روز پیش از آن، روز چهارشنبه، نیز احمد علمشاهی با ارسال نامه ای به علی نیکو سخن استفاده از تصاویر اساطیری بیگانه را در محصولات چاپی ممنوع اعلام کرده بود.

او در این نامه چاپ هرگونه:« تصاویر شخصیت های کارتونی و اساطیری بیگانه،۲- طرح‌ها، علائم، نشانه‌ها و تصاویر مروج فرهنگ بیگانه شامل ترویج پرورش حیوانات، مروج بدحجابی و برهنگی، تبلیغ هرگونه مرام و مسلک، فرقه‌ها، گروه‌ها و جریان‌های فکری منحرف و معاند و ۳ ـ کلمات و نوشتار مغایر با فرهنگ عمومی جامعه اسلامی» را ممنوع اعلام کرده و این اقدام را در جهت «جلوگیری از اشاعه فرهنگ بیگانه» توصیف کرده بود.

علی نیکو سخن این ممنوعیت ها رابه صورت دو بخشنامه به چاپ خانه ها ابلاغ کرده و از آنان خواسته در قبول سفارش ها، نکات ذکر شده را رعایت کنند و تخلف از آن ها را دارای عواقب حقوقی اعلام کرده بود.

عبارت هایی چون: استفاده ابزاری از زنان، تهاجم و اشاعه فرهنگ بیگانه ، تبلیغ فرقه ها و جریانهای موسوم به انحرافی و معاند، بخش هایی از زبان و ادبیات فرهنگی- ایدئولوژیکی مرسوم جمهوری اسلامی به شمار می رود. با این حال ممنوعیت «کلمات و نوشتار مغایر با فرهنگ عمومی جامعه اسلامی» امری بکلی نامعلوم و مبهم است که با تعبیرهای گوناگونی که از آن می توان کرد، می تواند چاپخانه ها را با مشکلات گوناگون روبرو کند.
XS
SM
MD
LG