لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

حمایت تلویحی رهبر جمهوری اسلامی از ادامه مذاکرات احیای برجام


رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی اولین روز سال ۱۴۰۱، با اشاره به احتمال رفع تحریم‌ها، به صورت تلویحی موافقت خود با ادامه مذاکرات هسته‌ای را اعلام کرد.

علی خامنه‌ای در این سخنرانی که به صورت زنده پخش شد با تاکید بر ادامه اقدامات برای رفع تحریم‌ها، گفت: «کسانی که در این زمینه در حال تلاش هستند، کار خود را دنبال کنند.»

خامنه‌ای که گفته‌هایش «فصل‌الخطاب» تصمیم‌گیری‌های کلان جمهوری اسلامی تلقی می‌شود، تاکنون در مورد این دور از مذاکرات سکوت اختیار کرده بود. این در حالی است که به نظر می‌رسد قدرت‌های جهانی در حال جمع‌بندی این مذاکرات هستند.

او در این سخنرانی همچنین با حمایت از برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم، بر خودکفایی اقتصادی تاکید کرد. او گفت که «اساس این است که کشور را به‌گونه‌ای اداره کنیم که تحریم‌ها نتواند ضربه اساسی و زیان بزرگی به اقتصاد بزند... و سیاست‌های جدید نشان داد این حرف درست است.»

خامنه‌ای با تاکید دوباره بر اینکه بهبود اقتصاد ایران ضرورتا وابسته به رفع تحریم‌ها نیست، اضافه کرد که «با وجود تحریم‌ها می‌توان تجارت بین‌المللی را افزایش داد و وارد قراردادهای بین‌المللی شد.»

آمریکا بارها اعلام کرده است که هدفش از ورود به مذاکرات احیای برجام بازگشت متقابل طرف‌ها به تعهداتشان در برجام است، اما اگر مذاکرات به نتیجه نرسد به گزینه‌های دیگری روی می آورد.

XS
SM
MD
LG