لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

مشاور خامنه‌ای اسرائیل را تهدید کرد؛‌ خرازی: با «تمام امکانات» از حزب‌الله حمایت می‌کنیم


کمال خرازی، مشاور امور خارجی علی خامنه‌ای - آرشیو
کمال خرازی، مشاور امور خارجی علی خامنه‌ای - آرشیو

کمال خرازی، مشاور امور خارجی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هشدار داد حمله احتمالی همه جانبه اسرائيل به حزب‌الله خطر آغاز یک جنگ منطقه‌ای را در پی خواهد داشت؛ جنگی که در آن جمهوری اسلامی و «محور مقاومت» با «تمام امکانات» از حزب‌الله لبنان حمایت می‌کنند.

کمال خرازی در مصاحبه‌ای با روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز که روز سه‌شنبه ۱۲ تیر منتشر شد گفت که جمهوری اسلامی «علاقه‌ای» به یک جنگ منطقه‌ای ندارد و از آمریکا خواست برای جلوگیری از تشدید بیشتر، اسرائیل را تحت فشار قرار دهد.

خرازی اما در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی در صورت درگیری تمام عیار از حزب الله حمایت نظامی خواهد کرد یا خیر، گفت: «همه مردم لبنان، کشورهای عربی، و اعضای محور مقاومت از لبنان در برابر اسرائیل حمایت خواهند کرد.»

این سخنان خرازی در حالی است که در حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائيل شماری از کشورهای عربی از اسرائيل دفاع کردند و آن حمله را خنثی کردند.

خرازی در مصاحبه‌ای گفت: «احتمال گسترش جنگ به کل منطقه وجود خواهد داشت؛ جنگی که همه کشورها از جمله ایران در آن درگیر می‌شوند.»

خرازی گفت: «در این شرایط، ما چاره‌ای جز حمایت از حزب‌الله از هر طریقی نداریم.» خرازی افزود: «گسترش جنگ به نفع هیچ‌کس نیست، نه ایران و نه آمریکا.»

بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی بارها نارضایتی خود را از صرف منابع ایران بابت گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی نظیر گروه حزب‌الله لبنان ابراز کرده‌اند که باعث اعمال تحریم‌های بسیاری شده است.

حزب‌الله از زمان حمله تروریستی حماس به اسرائيل در ۱۵ مهر ۱۴۰۲، جبهه جدیدی را علیه اسرائيل با راکت‌پرانی و حملات مرزی گشود و خطر جنگ منطقه‌ای را گسترش داد. درگیری‌ها بیشتر محدود به مرز بوده است، اما بیم آن می‌رود که درگیری‌ها به جنگی همه جانبه تبدل شود.

XS
SM
MD
LG