لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

بازداشت «تروریست جهانی»؛ آمریکا برای یافتن محمد‌ابراهیم ۱۰ میلیون دلار پاداش درنظر گرفته بود


حزب‌الله لبنان
حزب‌الله لبنان

محمد ابراهیم بازی، شهروند ۵۸ ساله لبنانی-بلژیکی و از تامین‌کنندگان مالی و مهم حزب‌الله، روز جمعه در بخارست، پایتخت رومانی، دستگیر شد.

ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ این تامین‌کننده مالی حزب‌الله را «تروریست جهانی» نامیده و مبلغ ۱۰ میلیون دلار پاداش را برای ارائه هرگونه اطلاعات منجر به دستگیری او اختصاص داده بود.

به گفته دادستان ایالات متحده در بروکلین، محمد ابراهیم بازی به اشتباه فکر می‌کرد می‌تواند مخفیانه صدها هزار میلیون دلار را از آمریکا به لبنان منتقل کند.

اتهامات مطرح‌‌شده علیه این شهروند لبنانی-بلژیکی و طلال شاهین، یک شهروند ٧٨ ساله لبنانی، شامل توطئه‌چینی با هدف انجام تراکنش‌های غیرقانونی با یک تروریست جهانی و همچنین پولشویی است.

همچنین سرپرست اداره مبارزه با مواد مخدر نیوجرسی گفت متهمان تلاش کرده‌اند کمک مالی مداومی در اختیار حزب‌الله که یک سازمان تروریستی خارجی است، قرار دهند.

به گفته مقامات آمریکایی، هر دو متهم دستگیرشده در پی وادار کردن یک شخص ساکن ایالات متحده به فروش املاک‌شان در میشیگان و انتقال مخفیانه صدها هزار دلار حاصل از فروش آنها به لبنان بوده‌اند.

آنها در مکالمات تلفنی ضبط شده‌ای با این فرد، راه‌های مختلف پنهان کردن هویت آقای بازی به عنوان دریافت‌کننده نهایی این پول را به او پیشنهاد داده‌اند.

XS
SM
MD
LG