لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۴

پایان سفر جان کری به عربستان با تاکید بر دوستی واشنگتن با ریاض


جان کری
جان کری

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز یکشنبه سفر خود را به عربستان پایان داد. او در آنجا بر حمایت آمریکا از ریاض تاکید کرد. به دنبال توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی، ریاض نسبت به احتمال گرم شدن روابط تهران با واشنگتن ابراز نگرانی کرده بود.

جان کری در عربستان گفت دوستی آمریکا و عربستان مثل همیشه محکم است.

اظهارات روز یکشنبه جان کری مشابه سخنان روز شنبه او در دیدار با مقامات سعودی و دیگر مقامات کشورهای عربی جنوب خلیج فارس در ریاض بود.

سفر آقای کری به عربستان در پی اجرای توافق اتمی ایران و قدرت های جهانی، آزاد شدن ۱۰ ملوان آمریکایی که به صورت موقت از سوی نیروهای ایرانی در خلیج فارس بازداشت شده بودند و تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا به دنبال یک رشته مذاکرات میان مقامات تهران و واشنگتن صورت گرفت.

عادل الجبیر، وزیر امورخارجه عربستان سعودی گفت با وجود این تحولات: "من نزدیک شدنی بین ایالات متحده و ایران مشاهده نمی کنم." او روز شنبه ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان خواند.

به گفته نبیل خوری، تحلیلگر امورخاورمیانه در اندیشکده شورای آتلانتیک، ایرانی ها اطمینان دارند که به جامعه بین المللی باز می گردند و نقش آنها در منطقه و جهان بهتر به رسمیت شناخته می شود و "این عربستان سعودی را اذیت می کند چرا که به ایران اعتماد ندارند."

آغاز تور آسیایی

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز یکشنبه راهی کشورهای آسیایی لائوس، کامبوج و چین می شود.

اولین کشوری که او وارد آن می شود لائوس است که آقای کری دو روز آنجا خواهد بود. لائوس ریاست اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا مشهور به آسه آن را برعهده دارد.

اعضای آسه آن درمورد ادعاهای رو به افزایش ارضی چین در دریای جنوبی چین نگرانی دارند. چین در این دریا در حال ساخت جزایر مصنوعی است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قرار است ماه آینده میلادی میزبان اعضای آسه آن باشد.

انتظار می رود آقای کری در سفر خود به لائوس بر اهمیت اینکه اعضای آسه آن باید موضع واحدی در مواجهه با چین از خود نشان دهند، تاکید کند.

آمریکا و شماری از همسایگان چین می گویند که اقدامات پکن ثبات منطقه را بهم می زند. آقای کری روز دوشنبه شب به کامبوج می رود و با نخست وزیر این کشور، هو سن، که بیش از هر نخست وزیر دیگری در آسیا در قدرت بوده، دیدار و گفتگو می کند.

XS
SM
MD
LG