لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

مذاکرات وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه پایان یافت


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از مردم اوکراین تاکید گذاشته است و می گوید همه پرسی روز یکشنبه در کریمه با قانون اساسی اوکراین و قوانین بین المللی مغایرت دارد.

جان کری که پس از شش ساعت گفت و گو با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در روز جمعه، در یک کنفرانس خبری حضور یافت، مذاکرات را عمیق و سازنده توصیف کرد .

او ادامه حمایت آمریکا از مردم اوکراین را تکرار کرد و گفت اگر روسیه در اوکراین درگیر شود، هزینه هایی خواهد داشت.

با این حال، ابراز امیدواری کرد ولادیمیرپوتین گفته های آمریکا را تهدیدی تلقی نکند، و افزود ما سعی نداریم حقوق یا منافع روسیه را به چالش بگیریم .

کری با غیر قانونی نامیدن همه پرسی در کریمه گفت پوتین راه های زیادی برای احترام به آرای مردم کریمه دارد.

او گفت جامعه بین المللی نتایج همه پرسی را قبول نخواهد کرد.

کری گفت استقرار سربازان روس در نزدیکی مرز اوکراین باید متوقف شود ، و تاکید کرد مانورهای نظامی روسیه بر سطح نگرانی می افزاید.

کری سخن پرزیدنت اوباما را که اراده مردم اوکراین راهنمای آمریکا خواهد بود گفت، آمریکا قویا از دولت موقت اوکراین حمایت می کند .

کری گفت چندین نظر را برای احترام گذاشتن به حاکمیت اوکراین و نیز پرداختن به نگرانی های روسیه مطرح ساخت، اما لاروف روشن ساخت پرزیدنت پوتین تا پس از همه پرسی روز یکشنبه تصمیمی نخواهد گرفت.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت روسیه باید به ساختاری که ازپایان جنگ جهانی دوم در اوکراین برجا بوده است احترام بگذارد.

کری همچنین گفت او و لاوروف موافقت کردند مذاکرات در روزهای آینده، نه فقط در باره اوکراین، بلکه مسائل دیگر از جمله ایران و سوریه ادامه پیدا کند.
XS
SM
MD
LG