لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۵

مانور نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین


ارتش روسیه در چندین نقطه از آن کشور در جوار مرز اوکراین مانور نظامی برگزار می کند. همزمان یک سازمان نظرسنجی دولتی در روسیه از افزایش میزان محبوبیت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خبر داده است.

چشمگیرترین موضوع درباره اخبار روز پنجشنبه روسیه، نحوه ارتباط آن ها است. صبح پنجشنبه وزارت دفاع روسیه روی وبسایتش از طرح خود برای «تقویت» مانورهای آموزشی در رستوف، بلگورود، کورسک، و تامبوف خبر داد. سه منطقه از این مناطق در مرز روسیه و اوکراین واقع شده است.

مارک گالوتی، استاد مناسبات بین الملل و متخصص مسائل امنیتی روسیه در دانشگاه نیویورک گفت: «این می تواند هم خیلی معنادار باشد و هم بی معنی. این صرفا می تواند بخشی از استراتژی آنها برای افزایش فشار بر اوکراین باشد. از سوی دیگر، اگر روسیه واقعا به دنبال اقدامات نظامی بیشتر در شرق اوکراین است، اقدام اخیر می تواند یکی از منادیان این راه باشد.»

پاول فلگنهائر، ستون نویس روزنامه روسی نُوایا گازتا در امور دفاعی است. او می گوید اعلام علنی برگزاری مانور می تواند پیامی به حامیان روسیه در اوکراین باشد: «سربازان روسی همین نزدیکی هستند، و اگر قرار باشد که روسیه این مناطق را مانند کریمه «روسی» اعلام کند، به آسانی می تواند وارد آن ها شود.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جلسه ای با شورای مشورتی امنیت خود گفت که مسکو مسئول وضعیت فعلی، که آن را «بحران داخلی اوکراین» خواند، نیست.

آقای فلگنهائر می گوید مردم روسیه حامی رویکرد آقای پوتین در قبال دولت جدید اوکراین هستند: «اغلب مردم روسیه از ولادیمیر پوتین و اقدام احتمالی سربازان روسی - نه تنها در کریمه، بلکه در دیگر بخش های اوکراین-حمایت می کنند.»

از سوی دیگر، براساس اطلاعاتی که سازمان دولتی «مطالعات افکار عمومی» در روسیه کسب کرده، محبوبیت پوتین در روسیه بهطور ناگهانی افزایش یافته است. به گفته این سازمان، میزان محبوبیت آقای پوتین، عمدتا در سایه نحوه عملکردش در قبال اوکراین، روز پنجشنبه به ۷۱ درصد رسید. سازمان مطالعات افکار عمومی روسیه می گوید که این بالاترین میزان محبوبیت پوتین از سال ۲۰۱۲ تاکنون است. آن زمان بالاترین میزان محبوبیت او به ۶۸ درصد رسیده بود.
XS
SM
MD
LG