لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

جان کری برای مذاکره درباره سوریه، یمن و لیبی به عربستان رفت


جان کری با ملک سلمان در جده ملاقات کرد
جان کری با ملک سلمان در جده ملاقات کرد

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در تدارک برگزاری دور جدیدی از گفتگو و تبادل نظر در باره تنش های جاری در سوریه، یمن و لیبی، به عربستان سعودی رفت.

آقای کری در جده علاوه بر ملاقات با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی با دیگر مقامات ارشد و تصمیم گیر در آن کشور گفتگو می کند.

اختلاف نظرهای ایران و عربستان سعودی، به خصوص در مورد پیشبرد مواضعی که دو کشور در جنگ یمن و سوریه اتخاذ کرده اند، احتمالا در دستور کار است. وزیر خارجه آمریکا پیشتر برای کمک به حل بحران سوریه از تهران و مسکو خواست به تعهدات خود در مورد گذار سیاسی انتقال قدرت در سوریه عمل کنند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت هدف آقای کری از سفر به عربستان سعودی و حضور در نشست وین تاکید بر رعایت توافق آتش بس سوریه است: "هدف از این گونه نشست ها تاکید بر ادامه توافق آتش بس و گفتگو درباره ارسال کمک های بشردوستانه و تسریع در آغاز روند انتقال سیاسی در سوریه است."

توافق شکننده آتش بس در سوریه از سوی طرفین درگیر در آن کشور نقض شده است. گرچه آمریکا و متحدانش سوریه را برای موارد بیشتری از نقض این توافق سرزنش می کنند، شورشیان مخالف بشار اسد را نیز در برخی موارد مسئول می دانند.

آقای کری پیشتر از ایران و روسیه خواسته بود بر تعهد خود در رعایت توافق آتش بس که حل بحران سوریه را از مسیر انتقال سیاسی میسر سازد، پایبند باشند.

با این حال پیشروی های نظامی اخیر دولت سوریه می تواند مانعی در راه ازسرگیری گفتگوهای سیاسی به وجود بیاورد که به عنوان تنها راه حل بحران در آن کشور تلقی می شود.

از سوی دیگر وضعیت در سوریه با متحد شدن یکی از گروه های مخالف مورد حمایت برخی کشورهای عرب و غربی با جبهه النصره وابسته به القاعده، که به روستای خان طومان در نزدیکی حلب حمله کرده اند، پیچیده تر شده است. سازمان ملل متحد النصره را تروریست می داند.

آقای کری شامگاه یکشنبه از عربستان به اتریش می رود تا در وین با وزیر خارجۀ ایتالیا درباره لیبی، و سپس با همتای روس خود درباره وضعیت سوریه مذاکره کند.

XS
SM
MD
LG