لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

فراکسیون پارلمانی حزب ‌اﻟله: تحریم‌های آمریکا تهدیدی است علیه اقتصاد لبنان


حسن نصر‌اﻟله گفته است تحریم‌های آمریکا تاثیری بر فعالیت‌های گروه حزب ‌اﻟله نخواهند گذاشت.
حسن نصر‌اﻟله گفته است تحریم‌های آمریکا تاثیری بر فعالیت‌های گروه حزب ‌اﻟله نخواهند گذاشت.

نمایندگان حزب ‌اﻟله در پارلمان لبنان روز پنجشنبه از تحریم‌های آمریکا علیه بانک‌هایی که با این گروه شبه نظامی معاملات تجاری دارند انتقاد کرد و گفت، این تحریم‌ها می‌تواند تهدیدی باشد علیه بخش مالی لبنان.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، ضمن اعلام این خبر نوشت، اشاره فراکسیون موسوم به "وفاداری به مقاومت"، احتمالا هشداری است غیرمستقیم درباره خروج سرمایه‌های حامیان این گروه شیعه از بانک‌های لبنان.

بیانیه فراکسیون پارلمانی حزب ‌اﻟله در واکنش به تصمیم بانک مرکزی لبنان در پیروی از قوانین آمریکا، که ماه گذشته به اجرا در آمده‌اند و حزب ‌اﻟله آن را "نقض حاکمیت لبنان" می‌داند، منتشر شده است.

رئیس بانک مرکزی لبنان اخیرا اعلام کرده است که از قانون جدید ایالات متحده برای اعمال محدودیت و جلوگیری از فعالیت‌های مالی بین المللی حزب ‌اﻟله، که دسامبر گذشته تصویب شد، حمایت خواهد کرد.

بر اساس این قانون، واشنگتن نهادهایی که آگاهانه تسهیلات مالی و بانکی در اختیار حزب ‌اﻟله، یا هر فرد و سازمان و تشکل مرتبط با آن گروه، قرار دهند را هدف تحریم قرار خواهد داد.

حسن نصر‌اﻟله رهبر این گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، مصطفی بدرالدین از فرماندهان ارشد حزب ‌اﻟله، تلویزیون المنار و چند تن از تجاری که با آنها همکاری داشته‌اند، در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

نصر‌اﻟله سال گذشته پس از تصویب این قانون در آمریکا، گفت که حزب ‌اﻟله با بانک‌های لبنانی یا بانک‌های خارجی کار نمی‌کند و این تحریم‌ها تاثیری بر فعالیت‌های گروه تحت امر او نخواهند گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌ها و کارشناسان حقوقی و اقتصادی لبنان می‌گویند هنوز مشخص نیست که اجرای این قانون جدید چه تاثیری بر اقتصاد این کشور خواهد گذاشت.

این در حالی است که مقام‌های وزارت خزانه داری آمریکا قرار است به زودی برای دیدار و گفت وگو مقام های لبنانی در این زمینه، به لبنان سفر کنند.

ایران از شبه نظامیان لبنان در مقابله با اسرائیل حمایت همه جانبه می‌کند و اعضای این گروه نیز در جنگ‌های نیابتی ایران در منطقه، از جمله در سوریه، حضور فعال دارند.

نیروهای حزب ‌اﻟله در کنار نیروهای نظامی ایران در سوریه و در حمایت از دولت بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق، با گروه‌های شورشی و مخالف آن می‌جنگند.

عربستان سعودی، رقیب منطقه‌ای ایران و همپیمان ایالات متحده در خاورمیانه، از مخالفان اسد حمایت می‌کند و حزب ‌اﻟله را گروه تروریستی معرفی کرده و خواستار قطع ارتباط کشورهای منطقه با آن شده است.

XS
SM
MD
LG