لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۵

کنفرانس آسه آن آغاز به کار کرد


کنفرانس آسه آن روز چهارشنبه در مرکز همایش های برونئی آغاز به کار کرد.
بسیاری از رهبران آسه آن مستقیماً از کنفرانس اَپک در بالی - اندونزی به برونئی آمده اند.

کشورهای عضو آسه آن - از جمله میزبان برونئی - درباره قوانین اداره و چگونگی بهره برداری از دریای جنوبی، با چین با مذاکره خواهند کرد.
انتظار می رود قوانین اداره دریای جنوبی چین، و اختلافات مرزی در این دریا، در کنفرانس دو روزه رهبران کشورهای گروه آسه آن به موضوع اصلی اجتماع تبدیل شود.
چین آماده مذاکره درباره قوانین اداره دریای جنوبی است، اما از بحث درباره اختلافات در اجتماع چندین کشور پرهیز دارد. چین ترجیح می دهد این گونه اختلافات را بر اساس مذاکرات دوجانبه پیش ببرد، زیرا در این گونه مذاکره از موضع قویتری برخوردار است.

جان کری وزیر امور خارجه امریکا خواهان آن است که اختلاف میان رهبران کشورهای آسیایی و چین بر سر دریای جنوبی چین هرچه زودتر حل و فصل شود. این اختلافات باعث افزایش تنش در منطقه شده است.
آقای کری روز چهارشنبه با لی کگیانگ نخست وزیر چین و رهبران آسه آن در برونئی دیدار می کند.
مقامهای آمریکا می گویند آقای کری چین را تحت فشار خواهد گذاشت که قوانین الزامی چگونگی اداره و بحث درباره اختلاف مرزی را بپذیرد. ۴ کشور عضو آسه آن با چین در این زمینه اختلاف دارند.
روز چهارشنبه لی کگیانگ موضع مسالمت آمیزی اتخاذ کرد و به رهبران آسه آن گفت «آرامش دریای جنوبی چین نعمتی است برای همه» و تاکید کرد پکن همیشه در پی حل مشکلات از طریق مذاکره است.

بعضی از اعضای گروه آسه آن - از جمله فیلیپین و ویتنام - چین را متهم کرده اند با بالا بردن توان نظامی خود از تاکتیک زورگویی در دریای جنوبی چین استفاده می کند. در نتیجه این کشورها روابط نظامی نزدیکتری با ایالات متحده برقرار کرده اند.

باراک اوباما به دلیل اختلافات داخلی با کنگره بر سر عدم تصویب بودجه دولت - که به تعطیلی بخشهایی ازدولت انجامیده است - سفر خود به هر دو کنفرانس را لغو کرد. لغو سفر آقای اوباما باعث شده که بعضی ها اهمیت کشورهای آسیایی در نظر رئیس جمهوری آمریکا را مورد سوال قرار دهند. آقای اوباما روز سه شنبه تاکید کرد که در سیاست و نقش آمریکا نسبت به آسیا تغییری روی نداده است.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به جای رئیس جمهوری به هر دو کنفرانس رفت.
XS
SM
MD
LG