لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

روحانی: دشمنی دیرین ایران و آمریکا ابدی نیست


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه گفت که سه دهه خصومت جمهوری اسلامی با ایالات متحده با تلاش طرفین می تواند به دوستی بدل شود.

روحانی در گفت و گویی با یک شبکه تلویزیونی سوئیس سخن می گفت که در پی ورود وی به آن کشور برای شرکت در اجلاس داوس انجام شد.

در پاسخ به پرسشی در مورد امکان گشوده شدن سفارت آمریکا در ایران به جای آن که سفارت سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران باشد، رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت:«هیچ خصومت و هیچ دوستی تا ابد ماندگار نیست. از این روی است که باید بکوشیم دوستی را جایگزین دشمنی کنیم.»

هدف عمده روحانی از سفر به سوئیس و شرکت در اجلاس داوس متقاعد کردن سرمایه گذاران جهانی برای بازگشت سرمایه شان به ایران است که طی چند سال اخیر متوقف شده است.

آقای روحانی در مصاحبه با تلویزیون سوئیس فارسی صحبت کرد و صدای وی با ترجمه همزمان به فرانسه پخش شد.

روحانی در این مصاحبه گفت به رغم دشواری ها و چالش های گذشته، تلاش صادقانه طرفین گامی موثر به سوی جایگزین کردن دشمنی با دوستی خواهد بود. آقای روحانی ادامه داد که اعتمادسازی از هر دو سو برای ایجاد و تقویت و تحکیم این رابطه ضرورت دارد.

حسن روحانی در طول گفت و گوی خود با تلویزیون سوئیس به دشواری مذاکرات پیچیده ای اشاره نکرد که در خصوص فعالیت های هسته ای ایران پیش روی ایران و جامعه جهانی قرار دارد.

رئیس جمهوری ایران در ادامه گفت و گویش با تلویزیون سوئیس پیرامون بحران در سوریه و نشست صلح سوریه در ژنو (موسوم به ژنو-۲) اشاره کرد: نشستی که ایران بدواً به آن دعوت شده بود، اما ظاهرا تحت فشار برخی کشورها دبیر کل سازمان ملل دعوت خود از ایران را پس گرفت و این نشست میزبان ایران نیست.

آقای روحانی در خصوص تنش در سوریه و رسیدن به راه حلی در این مورد، گفت که امید چندانی ندارد که نشست ژنو-۲ موفق به تامین اهدافش شود. وی افزود که تصمیم نهایی پیرامون سرنوشت سوریه و رهبری آن کشور به عهده مردم آن است.

روحانی در بخشی دیگر از این مصاحبه قطر و عربستان سعودی را به حمایت از تروریست ها در سوریه متهم کرد و گفت که این دو کشور برای افزایش نفوذ خود در خاورمیانه، در سوریه از تروریست ها حمایت می کنند.

روز پنجشنبه حسن روحانی خطاب به مدیران شرکت های معظم نفت در اجلاس داوس سخنرانی کوتاهی خواهد کرد. مدیران کمپانی های شل و توتال در میان این عده خواهند بود.
تهران به تازگی اعلام کرده که خواهان آن است که شرکت های عمده نفتی غربی به سامان دادن به اوضاع و شرایط حوزه های نفتی ایران کمک کنند.
XS
SM
MD
LG