لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

کری: رهبر سودان جنوبی با رقیب خود دیدار می کند


دیدار وزیر خارجه آمریکا (چپ) با رئیس جمهوری سودان جنوبی – ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
دیدار وزیر خارجه آمریکا (چپ) با رئیس جمهوری سودان جنوبی – ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳
دو روز پس از سفر وزیر خارجه ایالات متحده به آفریقا، رئیس جمهوری سودان جنوبی روز جمعه موافقت کرد هفته آینده با رقیب خود و رهبر شورسیان آن کشور دیدار کند تا گفتگوهای صلحی که ماه ها متوقف شده بود از سر گرفته شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری با اعلام این مطلب در پی دیداری ۹۰ دقیقه ای با سالوا کی یر در جوبا، پایتخت سودان جنوبی، گفت گفتگوها می تواند چارچوبی برای تشکیل دولت جدید و زمینه ای برای پایان یافتن خونریزی در جدیدترین کشور جهان باشد.

آقای کری گفت ریک ماشار - معاون سابق رئیس جمهوری که بعدا به رقیب سالوا کر و رهبر شورشیان سودان جنوبی تبدیل شد - پیشتر اعلام کرده است که در مذاکرات آتش بس شرکت خواهد کرد. نخست وزیر اتیوپی نیز موافقت کرده برای انجام این گفتگوها میانجیگری کند.

وزیر خارجه آمریکا که شامگاه چهارشنبه برای دیدار با رهبران چند کشور آفریقایی وارد آدیس آبابا شده بود، روز پنجشنبه در دیدار با وزیران امور خارجه اتیوپی، اوگاندا و کنیا بر سر این موضوع توافق کردند که سودان جنوبی به یک نیروی مشروع نیاز دارد تا این کشور را به ثبات برساند.

وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که آتش بس، احتمالا به تشکیل دولت انتقالی در سودان جنوبی منجر خواهد شد، اما از اظهار نظر در این باره که آیا دو رقیب می توانند نقشی در رهبری آینده سودان جنوبی داَشته باشند یا نه، خودداری کرد.

آمریکا تهدید کرده است علیه کسانی که مسئول خشونت ها در سودان جنوبی هستند، تحریم های مالی و تحریم سفر اعمال می کند.

آتش بس، اگر برقرار شود، نقطه عطفی در نزدیک به شش ماه جنگ دهشتناکی خواهد بود که بیشتر در راستای خطوط قومی بین قبایل رقیب دینکا و نوئر درگرفته است.

برخی خشونت رد آن کشور را به تهدید نسل کشی مقایسه کرده اند و می گویند ممکن است به قحطی در اواخر سال جاری منجر شود، زیرا کشاورزان هم در بین همان حدود یک میلیون نفری هستند که از خانه هایشان گریخته اند و مزارع را رها کرده اند.
XS
SM
MD
LG