لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

وزیر امور خارجه آمریکا وارد افریقا شد


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به آفریقا شده است و قصد دارد در باره خشونت در سودان جنوبی و جمهوری افریقای مرکزی با رهبران منطقه به گفت و گو بنشیند.

خبرنگار صدای امریکا که کری را همراهی می کند می گوید او شام چهارشنبه وارد آدیس آبابا پایتخت اتیوپی شد، و روز پنجشنبه با وزیران امور خارجه اتیوپی، اوگاندا و کنیا ملاقات خواهد کرد. مناقشه در سودان در کانون بحث های آنها قرار خواهد داشت.

پیشتر، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفت کری پیام های سختی به هردو طرف در سودان جنوبی ابلاغ خواهد کرد که اگر گام های لازم را برای پایان بخشیدن به مناقشه برندارند، مسئول شناخته خواهند شد.

امریکا مسئولان خشونتی را که موجب دربه دری بیش از یک میلیون نفر شده ، به تحریم های مسافرتی و مالی تهدید کرده است.

کری در اتیوپی با مقامات جمهوری افریقای مرکزی گفت و گو خواهد کرد – در آنجا فرار مسلمانان از خانه هایشان در برابر حملات میلیشاهای مذهبی ادامه دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین قرار است با حسن شیخ محمود رئیس جمهوری سومالی ملاقات کند و با او در باره نبرد با گروه الشباب، که به القاعده ارتباط دارد، به تبادل نظر بپردازد.

روز شنبه، کری برای ملاقات با ژوزف کابیلا رئیس جمهوری دمکراتیک کنگو به پایتخت آن کشور خواهد رفت، و روز یکشنبه رهسپار آنگولا خواهد شد.
XS
SM
MD
LG