لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

کری: طی حدود یک هفته «پیمان امنیتی دوجانبه» با افغانستان امضا می شود


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز یکشنبه در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک بر همکاری استراتژیک آمریکا و افغانستان و تعهد ایالات متحده به حمایت از دولت جدید افغانستان تاکید کرد.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز یکشنبه نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری را، بدون ذکر جزئیات اعلام کرد و از اشرف غنی احمدزی به عنوان رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله به عنوان «رئیس اجرایی» نام برد. این دو، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بودند که بر سر نتیجه انتخابات اختلاف داشتند.

جان کری گفت: من می خواهم به دکتر اشرف غنی، رئیس جمهوری جدید افغانستان و دکتر عبدالله عبدالله به خاطر اقدام مشترکشان در زمامداری، رهبری و برای توجه به افغانستان و منافع مردم افغان بیش از منافع شخصی و حزبی تبریک بگویم.

جان کری گفت اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای تشکیل یک دولت متحد بهم پیوستند و این یک فرصت عظیمی را برای پیشرفت افغانستان فراهم می کند.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت طی حدود یک هفته «پیمان امنیتی دوجانبه» با افغانستان امضا می شود. او همچنین با اشاره به مراسم تحلیف ریاست جمهوری افغانستان در هفته آینده بر یک برنامه برای اتحاد و اصلاحات در افغانستان تاکید کرد.

ایالات متحده قصد دارد نیروهای خود را تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج کند، اما به منظور کمک به نیروهای افغان در مبارزه با گروه‌های افراطی در آن کشور، درصدد امضای یک توافق امنیتی با کابل است تا تعدادی از نیروهای آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ نیز در آن کشور باقی بمانند.

حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان تاکنون از امضای این توافقنامه خودداری کرده است، اما هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده بودند که در صورت انتخاب شدن، این پیمان امنیتی را با آمریکا امضا خواهند کرد.

جان کری طی یک میانجی گری در ماه اوت کمک کرد که دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان با شراکت قدرت توافق کنند. به گفته وزیر امورخارجه آمریکا، تحولات تازه باعث گشایش فصل جدیدی در روابط آمریکا با افغانستان می شود.

XS
SM
MD
LG