لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۴

اختلاف نظر شدید جان کری و لاورف بر سر سوریه


جان کری وزیر امورخارجه آمریکا و سرگئی لاورف همتای روسی وی که روز سه شنبه در مقر ناتو در بروکسل با یکدیگر دیدار کردند، دو دیدگاه کاملا متفاوتی را در مورد جنگ داخلی سوریه ارائه دادند.

واشنگتن میخواهد مسکو، بشار اسد را برای کناره گیری از مقام خود قانع کند، اما روسیه چنین درخواستی را رد کرده است.

جان کری در همین حال این تفاوت عمده، را کم رنگ نشان میدهد. آقای کری میگوید، این درست است که یک تفاوت میان دیدگاه آمریکا و روسیه به این معنی که کی و چگونه بشار اسد سوریه را ترک کند وجود دارد، اما تفاوتی برسر این موضوع که رفتن آقای اسد اجتناب پذیر و یا ضروری باشد وجود ندارد.

روسیه از سوی دیگر میگوید شکل سیاسی آینده سوریه باید توسط مردم آن کشور و از جمله بشار اسد تعیین شود. در همین رابطه و در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه؛ آقای لاورف کشورهای غربی را متهم به مانع تراشی بر سر برخی از تلاشهای صلح آمیز کرد و افزود در صورت ادامه این روند سوریه ممکن است تحت کنترل اسلامگراهای تندرو در آید.

وزیر امورخارجه روسیه گفت در چند ماه اخیر ما به این نتیجه رسیده ایم که اگر وضعیت موجود ادامه پیدا کند، و اگر تمام تلاشها برای ایجاد یک گفتگو از سوی اقلیتی در جامعه بین المللی شکست بخورد، ما با یک تهدید جدی روبرو خواهیم بود، تهدیدی که بسیار تهاجمی و بسیار خون آشام است.

آقای لاوروف در بخش دیگری از سخنانش افزود درمیان متحدان روسیه این احساس بوجود آمده که تلاشها برای حل مساله سوریه در حال شکست خوردن است و بهمین جهت وی از همه «بازیگران بین المللی» خواست تا طرفین سوری را به میز مذاکره بیاورند.

جان کری نیز گفت وی و همتای روسی اش برسر این موضوع که باید در این زمینه گفتگو شود اتفاق نظر دارند و افزود چند پیشنهاد جدید نیز برای بحث و تبادل نظر یافت شده اند.
XS
SM
MD
LG