لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

کری:‌ «تروریست ها نمی توانند مخفی شوند»


به دنبال حملات جداگانه ارتش آمریکا در لیبی و سومالی، جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده یک بار دیگر بر تعهد واشنگتن به تلاش برای بازداشت تروریست‌های تحت تعقیب تاکید کرد و گفت:‌‌«آنان می‌توانند فرار کنند اما نمی‌توانند مخفی شوند.»

نیروهای ارتش آمریکا روز شنبه دو عملیات جداگانه در قاره آفریقا ترتیب دادند.

مقامات آمریکایی بازداشت یکی از اعضای ارشد القاعده را در ترابلس، پایتخت لیبی تایید کردند.

آقای کری در اظهاراتی که در همین زمینه و در طی سفر به جزیره بالی در اندونزی ایراد کرد گفت آمریکا به تلاش برای مجازات تروریست ها ادامه می دهد: «امیدواریم به این ترتیب روشن شود که آمریکا هرگز به تلاش برای مجازات مسئولان اقدامات تروریستی را متوقف نمی کند. اعضای القاعده و دیگر سازمان های تروریستی می توانند فرار کنند اما نمی توانند مخفی شوند. ما به تلاش برای کشاندن آنان به عدالت ادامه می دهیم و امیدواریم که فعالیت آنان علیه مردم جهان متوقف شود.»

عضو ارشد القاعده که در لیبی بازداشت شد ابو اناس اللیبی نام دارد و برای ۱۵ سال به خاطر مشارکت در بمب گذاری سفارتخانه های آمریکایی در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸، ۱۵ سال تحت تعقیب بود. این بمب گذاری ها روی هم ۲۲۴ کشته برجای گذاشتند.

دولت آمریکا جایزه ای ۵ میلیون دلاری را برای دریافت هرگونه اطلاعاتی که منجر به بازداشت او شود تعیین کرده بود. بازداشت او موفقیتی برای عملیات ضد تروریسم آمریکا تلقی می شود و تحلیلگران می گویند امکان دارد بتوان اللیبی را در آمریکا محاکمه کرد. پنتاگون گفته است که او در جایی خارج از لیبی نگهداری می شود.

در حمله ای که در سومال انجام شد، تفنگداران دریایی آمریکایی یک رهبر الشباب را که گفته می شود مسئول حمله اخیر به مرکز خرید در پایتتخت کنیا است، هدف قرار دادند اما موفق به بازداشت او نشدند.

الشباب، گروه مسلح در سومالی است که در سال ۲۰۰۸ در فهرست سازمان های تروریستی واشنگتن قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG