لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

در کنیا سه روز عزای عمومی اعلام شد


رئیس جمهوری کنیا برای قربانیان حمله ستیزه گران اسلامی به یک مرکز خرید بزرگ در نایروبی سه روز سوگواری عمومی اعلام کرده است.

اوهورو کنیاتا، روز سه شنبه در سخنانی که از تلویزیون پخش شد گفت درحمله اخیر مهاجمان مسلح به مرکز خرید وست گیت در نایروبی ٦١ شهروند و شش سرباز کشته شدند. او گفت پنج مهاجم نیز از پای درآمدند و پلیس ١١ مظنون را بازداشت کرده است.

رئیس جمهوری کنیا گفت محاصره مرکز خرید وست گیت تمام شده است.

پلیس و نیروهای نظامی کنیا بیش از دو روز تلاش کردند ستیزه گران را از مرکز خرید خارج کنند. در تمام روز سه شنبه، صدای تیراندازی پراکنده و انفجار از داخل ساختمان شنیده می شد.

گروه الشباب، مرتبط با القاعده، که مسئولیت حمله روز شنبه را بر عهده گرفته، پیشتر گفت مردان مسلح هنوز افرادی را در گروگان دارند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا درسخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره حمله مسلحانه در نایروبی گفت محاصره مرکز خرید در پایتخت کنیا، و حملات اخیر در پاکستان و عراق نشان می دهد القاعده در حالی که ممکن است در شبکه های شبه نظامی منطقه ای تقسیم شده باشد، هنوز تهدیدی جدی در سراسر جهان است.

الشباب در پیامی در توئیتر بار دیگر از کنیا خواست در برابر صلح در داخل، نیروهایش را از سومالی خارج کند. کنیا این درخواست را رد کرده است.

مقامات کنیا می گویند به اعتقاد آنها مردان مسلحی که به مرکز خرید وست گیت حمله کردند، از چند کشور آمده بودند.

وزیر امور خارجه آمریکا به شبکه خبری پی بی اس گفت دو یا سه آمریکایی سومالیایی یا عرب تبار و یک تبعه بریتانیا در حمله شرکت داشتند. قربانیانی که در این واقعه جان باختند شهروندان بریتانیا، کانادا، چین، فرانسه ، غنا، هند و کره جنوبی بودند.
XS
SM
MD
LG