لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

اتحاد دو بخش حزب دموکرات کردستان ایران


دو حزب کُرد مخالف جمهوری اسلامی با هم ادغام شدند
دو حزب کُرد مخالف جمهوری اسلامی با هم ادغام شدند

حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) می‌گوید که اتحاد با حزب دموکرات کردستان (حدک) پیام روشنی به گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی است که می‌توان علیه حکومت ایران هماهنگ بود.

این دو حزب، یکشنبه پس از حدود ۱۶ سال انشعاب دوباره با هم متحد شدند. هر دو حزب، یکشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند از این به بعد، تحت نام حزب دموکرات کردستان ایران به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

به گفته خالد عزیزی، سخنگوی حزب دموکرات کردستان ایران، تحولات داخلی ایران در اتحاد آنها بی‌تاثیر نبوده است.

خالد عزیزی، یکشنبه در این باره، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «وضعیت داخلی ایران در چنین شرایطی و بطور مشخص اوج مبارزات ایران علیه نظام جمهوری اسلامی، و مردم کردستان، فاکتورهایی بودند که در این تصمیم، تاثیر بسیار جدی داشتند.»

این دو حزب سال ۱۳۸۵ به دلیل اختلافات داخلی از هم انشعاب پیدا کردند.

به گفته خالد عزیزی، با در نظر گرفتن انتظارات مردم کُردستان و ایران از حزب دموکرات، مسئولان این حزب تصمیم گرفتند با هم متحد شوند.

حزب دموکرات کردستان ایران از قدیمی‌ترین احزاب کُرد است. این حزب می‌گوید برای حقوق کُردهای ایران مبارزه می کند.

خالد عزیزی در این مورد گفت: «اتحاد دو بخش حزب دموکرات می‌تواند پیامی برای احزاب و گروه‌های ایرانی مخالف حکومت باشد که می‌توان نقاط مشترک را در فرایند مبارزه با جمهوری اسلامی پیدا کرد.»

عبدالرحمان قاسملو، دبیر کل این حزب، سال ۱۳۶۸ در اتریش از سوی نهاد‌های امنیتی جمهوری اسلامی ترور شد. سه سال بعد یعنی سال ١٣٧١، صادق شرفکندی دیگر دبیرکل این حزب هم در آلمان ترور شد.

خالد عزیزی می‌گوید: «مساله کردهای ایران راه حل نظامی ندارد. حزب دموکرات، گزینه نظامی را بر گزینه مذاکرات ترجیح نمی دهد؛ اما حزب دموکرات، این استعداد را در نظام جمهوری اسلامی نمی‌بیند که حداقل خواسته‌های مردم کُرد را برآورده کند.»

XS
SM
MD
LG