لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

ابراز نگرانی صدای آمریکا از برخورد مقامات اقلیم کردستان عراق با خبرنگاران این رسانه


سلیمانیه - آرشیو
سلیمانیه - آرشیو

صدای آمریکا بازداشت خبرنگاران بخش کردی خود در منطقه اقلیم کردستان عراق را «بسیار نگران‌کننده» خواند.

مقامات امنیتی سنور کریم، روزنامه‌نگار بخش کردی صدای آمریکا، و محمد آزاد مجید، فیلمبردار، را طی روزهای گذشته در سلیمانیه، واقع در اقلیم خودمختار کردستان عراق، بازداشت کردند.

بر اساس این بیانیه خبرنگار صدای آمریکا و فیلم بردار در حال تصویربرداری زنده از اعتراضات بودند که هر دو به همراه سایر خبرنگاران حاضر در صحنه به محل دیگری برده شدند.

سنور کریم یکی از بازداشت شدگان این رویداد به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آنها ھنگام پخش زندە پوشش تظاھرات به همراه چند تن دیگر از روزنامە‌نگاران توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند. او گفت که از آنها بازجویی شدە، و تلفن‌های همراهشان نیز مورد بازبینی و بازرسی قرار گرفته‌است.

بیانیه صدای آمریکا با اشاره به اینکه این خبرنگاران در جریان پوشش خبری اعتراض یک حزب سیاسی علیه دولت محلی اقلیم کردستان عراق دستگیر شده‌اند، می‌گوید که نیروهای امنیتی در خلال متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور نیز استفاده کرده‌اند.

بیانیه صدای آمریکا می‌گوید زمانی که همکاران در دفتر مرکزی در واشنگتن در حال تماشای گزارش زنده فیسبوک به صورت آنلاین بودند، مقامات در منطقه اقلیم کردستان عراق در خبررسانی اخلال کردند.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که روزنامه‌نگاران این رسانه از مقامات محلی برای پوشش دادن این حرکت اعتراضی مجوز گرفته بودند.

این بیانیه تصریح می‌کند که تیم خبری صدای آمریکا پس از چند ساعت بازداشت، آزاد شده و لوازم آنها نیز تازه به آنها برگردانده شده است.

صدای آمریکا برخورد با خبرنگاران بخش کردی خود در منطقه اقلیم کردستان عراق را به ویژه با توجه به این که تیم خبری مذکور با مجوز از صحنه اعتراضات گزارش می داد، «بسیار نگران‌کننده» خوانده است.

سفارت آمریکا در بغداد نیز پیشتر نسبت به دستگیری و سرکوب معترضان در اقلیم کردستان عراق ابراز نگرانی کرده است.

سفارت آمریکا در بغداد می‌گوید که از بابت استفاده از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی علیه معترضان در اقلیم کردستان و دستگیری روزنامه‌نگاران و نمایندگان معترض مجلس، نگران است.

به گفته «مرکز مِترو»، از سازمان‌های حقوق بشری اقلیم کردستان، در جریان اعتراضات شنبه ۱۱ روزنامه‌نگار نیز دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از اقلیم کردستان عراق، نیروهای امنیتی روز شنبه ۱۵ مرداد در پی تجمع صدها معترض در شھرھای سلیمانیە، رانییە، و حلبچە به سوی آنها گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی شلیک کردند.

حزب اپوزیسیون «نسل جدید» در اعتراض به وخامت شرایط زندگی، فساد اداری، و اقدامات اقتدارگرایانه دولت این منطقه خودمختار خواستار برگزاری تظاهرات در سلیمانیه و سایر شهرهای شمال عراق شده بود.

از سوی دیگر شش تن از قانون‌گذاران این حزب در مجلس بغداد که برای پیوستن به تظاهرات آماده می‌شدند، و نیز یک تن دیگر از پارلمان منطقه، در شهر سلیمانیه به مدت چند ساعت بازداشت شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند. او افزود که هر هفت نفر آزاد شده‌اند.

حزب «نسل جدید» می‌گوید چند خبرنگار تلوزیون «ان‌آر‌تی»، رسانە این حزب، ھم دستگیر شدە‌اند.

XS
SM
MD
LG