لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

عضو کومله به صدای آمریکا: نیروهای سپاه در مرز اقلیم کردستان عراق مستقر شده‌اند


مناطق مرزی ایران و اقلیم کردستان - آرشیو
مناطق مرزی ایران و اقلیم کردستان - آرشیو

حزب کومله کردستان ایران می‌گوید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروهای خود را در مناطق مرزی با اقلیم کردستان عراق مستقر کرده است.

عبدالله آذربار، عضو کمیته مرکزی حزب کومله کردستان ایران، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، سپاه پاسداران در چند روز اخیر در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی با عراق مستقر شده‌اند و به احتمال زیاد هدف سپاه برگزاری مانور نظامی است.

به گفته عبدالله آذربار، سپاه پاسداران در حال نصب دوربین‌های مداربسته و همچنین دوربین‌های حرارتی در نزدیکی پایگاه‌های خود است.

او ادامه داد که سپاه پاسداران دوشنبه برخی از مناطق مرزی (داخل خاک) ایران را توپ‌باران کرده و این اقدام بیشتر جنبه تمرین و هشدار داشته است.

عبدالله آذربار همچنین گفت، با توجه به آرایش نیروها و اقدامات، به نظر می‌رسد سپاه پاسداران در صدد برگزاری یک مانور نظامی است، اما احزاب کُرد برای هر گونه تحول احتمالی در آماده‌باش هستند.

سازمان حقوق بشری هنگاو هم یک‌شنبه گزارش داد که نیروهای سپاه پاسداران با سلاح‌های سنگین و نیمه‌سنگین در مناطق مرزی استان آذربایجان غربی مستقر شده‌اند.

ستاد نظامی حزب کومله زحمتکشان کردستان نیز یک‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، سپاه پاسداران تلاش کرده تا به سوی پایگاه‌های آنها پیش‌روی کند، اما پس از دو بار درگیری، نیروهای سپاه پاسداران عقب‌نشینی کرده‌اند.

حزب کومله کردستان ایران اوایل مرداد اعلام کرد که گروهی از پیشمرگ‌هایش در استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر شده‌اند.

وزارت اطلاعات ایران چند روز بعد در بیانیه‌ای نیروهای کومله را متهم کرد که قصد داشته‌اند با درخواست اسرائیل یک مرکز دفاعی را منفجر کند. کومله این اتهام را به کلی رد کرد.

احزاب کومله، دموکرات، پژاک، پاک، و خبات در اقلیم کردستان عراق مستقر هستند. ایران این احزاب را به استفاده از خاک اقلیم کردستان عراق برای عملیات نظامی در داخل ایران متهم می‌کند.

احزاب کُرد این اتهام را به کلی رد می‌کنند و می‌گویند نیروهای آنها برای «فعالیت‌های سیاسی» به داخل ایران می‌روند نه فعالیت‌های نظامی.

سپاه پاسداران در چند دهه گذشته بارها پایگاه‌های این احزاب در اقلیم کردستان عراق را توپ‌باران و موشک باران کرده است.

پژاک در سال ۲۰۰۹ در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته و آمریکا سپاه پاسداران را یک گروه‌ تروریستی می‌داند.

جلسه کمیته رهبری حزب دموکرات کردستان در شهرستان کویسنجق اربیل، ۱۷ مرداد ۹۷ هدف موشک‌باران سپاه پاسداران قرار گرفت که در نتیجه ۱۶ تن، از جمله ۶ تن از اعضای رهبری این حزب، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG