لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۲

تاکید آمریکا بر امضای سریع پیمان امنیتی آمریکا - افغانستان


جن ساکی
جن ساکی
دولت اوباما دولت افغانستان را برای امضای پیمان امنیتی مشترک زیر فشار گذاشته است و می گوید در غیر این صورت با امکان عدم حضور سربازان آمریکایی در کشور بعد از سال ۲۰۱۴ روبرو خواهد شد.

جنیفر پساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه به صدای آمریکا گفت شکست در امضای توافقنامه امنیتی دو جانبه در سال جاری با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان، «گزینه ای نیست» که آمریکا بررسی کند.

او تاکید کرد توافقنامه باید هرچه سریعتر، و مسلماً تا پایان سال جاری بین دو دولت امضا شود. زیرا اگر چنین کاری انجام نگیرد، برای آمریکا و متحدان تقریبا غیرممکن خواهد بود برای حضور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ برنامه ریزی کنند.

پساکی این موضوع را پس از آن عنوان کرد که سخنگوی حامد کرزی روز جمعه اصرار کرد پیمان امنیتی دوجانبه پس از انتخابات ریاست جمهوری، که قرار است در ماه آوریل برگزار شود، امضا خواهد شد.
وی گفت اعلام تصمیم کرزی برای دولت آمریکا شگفت انگیز بود.

یک مجمع ملی قبیله ای افغانستان ، مرکب از رهبران اجتماعی و منتحب، بنام لویه جرگه، برای بحث درباره پیمان امنیتی تشکیل جلسه داده است.

عقیده براین است که اکثر اعضای آن با توافقنامه موافق هستند. این سند شرایطی را که براساس آن نیروهای بین المللی برای کمک به دولت افغانستان درنبرد با طالبان باقی می مانند مشخص می سازد.

اما مقامات آمریکایی روزپنجشنبه، وقتی حامد کرزی گقت امضای رسمی پیمان ممکن است تا نیمه سال آینده، زمانی که او درمقام خود نخواهد بود، به تاخیر بیافتد تعجب کردند.

سخنگوی کاخ سفید براهمیت امضای پیمان درسال جاری تاکید گذاشت وآن را برای آغاز برنامه ریزی ضروری دانست.

او گفت آمریکا هنوز در این باره که آیا سربازانش را درافغانستان نگاهدارد یانه، تصمیم نگرفته است.

اما سخنگوی کرزی روز جمعه گفت دولت به ضرب الاجل های آمریکا اهمیت نمی دهد و تکرار کرد امضای پیمان – درصورتی که انجام گیرد – پس از انتخابات خواهد بود.

کرزی روز پنجشنبه در سخنانی هنگام گشایش لویه جرگه گفت پیمان از حمایت متحدان عمده افغانستان و همسایگانش به جز ایران برخوردار است.

پیمان امنیتی مشترک قرار است در اول ژانویه ۲۰۱۵ به اجرا درآید، وسربازان و پرسنل غیر نظامی آمریکا را برای دست کم یک دهه دیگر و حتی بیشتر در افغانستان نگاه خواهد داشت.

کرزی در سخنرانی خود بخش هایی از نامه پرزیدنت اوباما را خواند که قول می دهد آمریکا به «احترام به حرمت و کرامت افغان ها درخانه هایشان» ادامه خواهد داد.

در نامه پرزیدنت اوباما که دولت افغانستان منتشرکرد ، همچنین گفته می شود بسیاری ازآمریکاییان در کوشش برای کمک به مردم افغانستان و حفاظت از آنها جانسپرده اند با به شدت مجروح شده اند.

انتظار می رود لویه جرگه چندین روز درباره پیمان بحث کند، زیرا باید آن را پیش از ارسال به پارلمان افغانستان، ازتصویب بگذراند.
XS
SM
MD
LG