لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۹

افعانستان: آمریکا با شرایط حضور نیروها موافقت می کند


سخنگوی دولت افغانستان می گوید آمریکا موافقت کرده است به نیروهایش اجازه ندهد به خانه های شهروندان افغان حمله کنند وبه جستجوی آنها بپردازند.

این اقدام بخشی ازتوافق امنیتی پیشنهادی است که وضعیت نیروهای آمریکا در افغانستان را پس ازخروج اکثر سربازان خارجی مشخص خواهد ساخت.

سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان گفت اطمینان آمریکا در جریان گفت وگوی تلفنی جان کری وزیر امور خارجه و حامد کرزی در شام سه شنبه – به وقت کابل – داده شد.

سخنگو می گوید پرزیدنت اوباما نیز موافقت کرده است نامه ای برای مردم افغانستان بنویسد واشتباهاتی را که در«جنگ با تروریسم» صورت گرفت بپذیرد.

جستجوی خانه های افغان ها توسط نیروهای آمریکا به مانعی در مداکرات تبدیل شده و توافق امنیتی دوجانبه بین آمریکا وافغانستان را تهدید می کند.

بگفته سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، تضمین آمریکا در مورد توقف جستجوها، در نامه ای که پرزیدنت اوباما برای کرزی در پیشاپیش اجلاس لویا جرگه – پارلمان سنتی افغانستان – خواهد فرستاد عنوان خواهد شد.

سخنگو گفت درنامه «دولت آمریکا ضمانت خواهد کرد اشتباهاتی که نیروهای نظامی آمریکا درگذشته مرتکب شدند تکرارنخواهد شد».

درپاسخ به این پرسش که ایا نیروهای آمریکایی اجازه خواهند داشت دست به عملیات نظامی بزنند، سخنگو گفت لویا جرگه در این باره تصمیم خواهد گرفت.

در اجلاس سه روزه لویا جرگه، که در میان تدابیر امنیتی شدید برگزار می شود، حدود ۲۵۰۰ نفر، از جمله اعضای پارلمان، مقامات دولت و نمایندگان جامعه مدنی حضور خواهند داشت.
XS
SM
MD
LG