لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

لویه جرگه درباره پیمان امنیتی دوجانبه تصمیم می گیرد


حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از ریش سفیدان کشور در لویه جرگه خواست توافق امنیتی با ایالات متحده را تایید کنند. وی گفت این توافقنامه اجازه می دهد بین ۱۰ تا ۱۵ هزار نیروی خارجی - بعد از خروج نیروهای ناتو در سال آینده - در افغانستان باقی بمانند.

وی همچنین گفت نیروهای آمریکایی فقط در موارد استثنایی حق دارند وارد خانه های افغانان شوند. این موضوع در یک سال اخیر از موارد منازعه میان دو طرف در مذاکرات بوده است.

چند ساعت بعد از این دیدار، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که دو طرف بر متن نهایی قرارداد دوجانبه امنیتی به توافق رسیده اند

انتظار می رود اجتماع ریش سفیدان افغانستان که لویه جرگه خوانده می شود، ۳ روز درباره این قرار داد بحث و مناظره کند. این قرارداد روابط امنیتی میان واشنگتن و کابل را در سالهای پیش رو شکل خواهد داد. لویه جرگه باید این قرارداد را قبل از ارسال آن به پارلمان تایید کشور کند.
لویه جرگه می تواند در این پیمان تجدید نظر کند، و هر بخشی - یا تمام آن را - رد کند. رد کلیت پیمان توسط لویه جرگه مانع تصویب آن توسط پارلمان خواهد شد.

در کابل - به دلیل برگزاری لویه جرگه - سطح امنیتی بالاست، ادارات تعطیل شده و دهها پست بازرسی در راههای منتهی به محل برگزاری اجلاس ایجاد شده است.

شورشیان طالبان، که ۱۲ سال است علیه دولت می جنگند، برگزاری این اجلاس را محکوم و تهدید کرده اند در صورت تایید پیمان، هیات های نمایندگی را هدف قرار خواهند داد.

روز سه شنبه امال فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت دو طرف توافق کرده اند نیروهای آمریکایی اجازه یابند خانه های افغانان را مورد حمله قرار دهند، اگر پرزیدنت اوباما نامه ای بنویسد و در آن به اشتباهات ارتش آمریکا در افغانستان اذعان کند. آقای کری وزیر امور خارجه آمریکا این اظهارات را مورد تردید قرار داد و گفت کرزی خواهان پوزش خواهی آمریکا به دلیل صدمات شهروندان نشده است.

قرارداد دوجانبه موسوم به پیمان امنیتی برای حفظ و ادامه صلح در افغانستان ضروری به نظر می رسد، خاصه آن که سازمان ملل گفته است میزان خشونت شورشیان طالبانی به سطحی خواهد رسید که از سال ۲۰۱۰ دیده نشده است.

در همین حال، روز چهارشنبه هیات انتخابات افغانستان فهرست کامل نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را اعلام کرد. این انتخابات اولین فرصت برای انتقال مسالمت جویانه قدرت در تاریخ افغانستان است.
آقای کرزی که بعد از حمله و اشغال افغانستان توسط نیروهای بین اللمللی به رهبری امریکا به ریاست جمهوری منصوب شد، بعد از دو دوره خدمت از ریاست جمهوری کناره خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG