لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

کمال لطفی، پدر یکی از جانباختگان اعتراضات سراسری، یک ماه پس از بازداشت به زندان منتقل شد


رضا لطفی معترض کشته شده (راست) و پدرش کمال لطفی
رضا لطفی معترض کشته شده (راست) و پدرش کمال لطفی

وب‌سایت هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، می‌گوید پدر یکی از جانباختگان اعتراضات سراسری پس از حدود یک ماه بازداشت و بلاتکلیفی سرانجام به زندان کامیاران منتقل شده است.

بر اساس این گزارش کمال لطفی، پدر رضا لطفی از جانباختگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، از زمان بازداشت تاکنون از امکان برقراری تماس و ملاقات با خانواده محروم مانده است.

یک فرد مطلع نزدیک به خانواده لطفی پیشتر با اشاره به بلاتکلیفی کمال لطفی به هرانا گفته بود: «علیرغم پیگیری‌های خانواده آقای لطفی از مراجع امنیتی و قضایی، کماکان مسئولان مربوطه از ارائه پاسخی شفاف در خصوص سرنوشت این شهروند خودداری می‌کنند. او از بیماری پوستی رنج می‌برد و این موضوع باعث افزایش نگرانی‌های خانواده و اطرافیان او شده است.»

دادگاه انقلاب شهرستان قروه در پی حکمی کمال لطفی را در بیست و یکم فروردین ماه احضار و سپس بازداشت کرد. پدر رضا لطفی فروردین سال گذشته نیز توسط نیروهای حکومتی «همراه با ضرب و شتم» بازداشت و به زندان کامیاران منتقل شده بود. او سه ماه بعد در تیرماه از زندان آزاد شد.

رضا لطفی از جانباختگان اعتراضات سراسری شهر دهگلان است. جوان ۲۵ ساله‌ای که در شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری در این شهر بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد.

فشار بر خانواده‌های دادخواه مرتبط با اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در ایران ادامه دارد و قوه قضاییه جمهوری اسلامی چند تن از آنان را بازداشت و به احکام حبس و شلاق محکوم کرده است.

نهادهای حقوق بشری بارها اعمال فشار جمهوری اسلامی بر دادخواهان و خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات سراسری را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG