لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

تحلیل‌گر مرکز ویلسون: دیدار گروه «بی‌تی‌اس» از کاخ سفید در مورد موضوع آسیایی‌ستیزی در آمریکا مهم است


اعضای گروه بی‌تی‌اس در طول یک کنفرانس خبری در کاخ سفید - ۳۱ مه ۲۰۲۲ (۱۰ خرداد ۱۴۰۱)
اعضای گروه بی‌تی‌اس در طول یک کنفرانس خبری در کاخ سفید - ۳۱ مه ۲۰۲۲ (۱۰ خرداد ۱۴۰۱)

شهرت جهانی گروه موسیقی «بی‌تی‌اس» روز به روز بیشتر از همیشه می‌شود.

این گروه پاپ کره‌ای مصطلح به «کِی-پاپ» با ترانه‌های پاپ و رقص و ضرب‌آهنگ‌های جذابش که بیش از ۳.۶ میلیارد بار، از زادگاهشان سئول گرفته تا کشورهای دورتر مثل سومالی پخش شده است، قلب هوادرانشان را تسخیر کرده‌اند.

گروه بی‌تی‌اس شهرت و آوازه خود را حتی به کاخ سفید آورد. اعضای این گروه، روز سه‌شنبه ۳۱ مه (۱۰ خرداد) در آخرین روز «ماه میراث آمریکاییان از تبار آسیایی، بومیان هاوایی و جزایر اقیانوس آرام» با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در کاخ سفید دیدار کردند.

رپ مانستر، رهبر گروه بی‌تی‌اس، گفت: «این افتخار بزرگی است که امروز به کاخ سفید دعوت شده‌ایم تا در مورد اهمیت مشکلات جرم نفرت و آسیایی ستیزی، گوناگونی [نژادی] و شمول آسیایی‌ها صحبت کنیم.»

جین لی، تحلیلگر کره‌ای آمریکایی از مرکز بین‌المللی دانشوران وودرو ویلسون، می‌گوید که با توجه به جایگاه بزرگ این گروه و افزایش جرایم نفرت و آسیایی ستیزی در ایالات متحده، این اقدامی جدی محسوب می‌شود.

خانم لی در یک مصاحبه ویدیویی از طریق «زوم» به بخش انگلیسی صدای آمریکا گفت: «این آشکارا موضعی است که آنها (اعضای گروه بی‌تی‌اس) علیه تبعیض [نژادی] اتخاذ کرده‌‌اند. در نتیجه، آنها صدایشان را علیه نفرت آسیایی‌ستیزانه‌ای که تجربه کرده‌اند و می‌بینند که برای افرادی که شبیه آنها هستند رخ می دهد، بلند کرده‌اند.»

خانم لی به شوخی گفت که البته ما شبیه آنها نیستیم، «آنها شگفت انگیز هستند! ولی در زندگی روزانه شبیه من و شما هستند و می‌دانند که هر لحظه می‌توانند در ایالات متحده مورد هدف قرار گرفته شوند.»

هواداران بی‌تی‌اس پشت نرده‌های کاخ سفید - ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
هواداران بی‌تی‌اس پشت نرده‌های کاخ سفید - ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

و کار آنها مهم است، چرا که وقتی حرف می‌زنند، هوادارنشان گوش می‌دهند. در روز سه‌شنبه، صدها نفر در گرمای سوزان شهر واشنگتن، بیرون از نرده‌های کاخ سفید جمع شده بودند تا بلکه بتوانند نگاهی اجمالی به اعضای گروه بیاندازند.

گروه بی‌تی‌اس که شهرت دیگر آن به خاطر فعالیت‌های بشر دوستانه و مسائل مربوط به محیط زیست است، در سال ۲۰۲۰، نه تنها یک میلیون دلار به جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» اهداء کرد، بلکه توانست یک میلیون دلار دیگر نیز از هوادرانش برای این هدف جمع‌آوری کند.

خانم لی گفت: «بسیاری از مردم به خاطر بی‌تی‌اس توجه‌شان را جلب کرده‌اند و ناگهان یک نسل کامل، یک گروه مخاطب کامل از دیپلماسی آگاه شد. بنابر این، چه دیپلماسی باشد، چه تغییرات آب و هوایی، چه مسائل مربوط به عاطفه، سلامت روان، مسائل گروه‌های دگرباش، یا نژادپرستی، من فکر می‌کنم که آنها شروع کرده‌اند به درک اینکه مسئولیت دارند. و به نظر من این فوق‌العاده است. آنها الگوی بسیار خوبی هستند.»

بدون شک اعضای گروه بی‌تی‌اس، هفت پادشاه دنیای پاپ کره‌ای «کی‌-پاپ» هستند که رکورد‌های صنعت موسیقی را می‌شکنند، و در کشور خود چنان محبوبیت دارند و مورد تحسین هستند که حتی مقامات ارشد کره‌جنوبی اخیراً به طور علنی صحبت کرده‌اند که شاید آنها را از خدمت سربازی معاف کنند.

اعضای گروه بی‌تی‌اس، در دیدار روز سه‌شنبه از کاخ سفید، به سئوالات خبرنگاران در مورد این که چه تغییرات سیاسی را به رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد کرده‌اند، پاسخ ندادند.

XS
SM
MD
LG