لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

مختار زارعی روزنامه‌نگار اهل سنندج در یک پرونده جدید دوباره به زندان محکوم شد


مختار زارعی، فعال مدنی اهل سنندج
مختار زارعی، فعال مدنی اهل سنندج

«مختار زارعی» فعال مدنی اهل سنندج که پیش از این به سه سال زندان محکوم شده بود، در پرونده‌ای جدید از سوی دادگاه انقلاب سنندج به یک سال زندان محکوم شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی روز دوشنبه ۳۱ تیر گزارش داد که، «مختار زارعی» فعال مدنی اهل سنندج، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی سعیدی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.

یک منبع مطلع به کمپین گفت، این دادگاه بابت اتهام «اجتماع و تبانی منجر به برهم زدن امنیت عمومی» برگزار شده بود که باتوجه به دفاعیات وکیل مدافع در جلسه دادگاه آقای زارعی از این اتهام تبرئه، اما در همان جلسه اتهام «تبلیغ علیه نظام» به او تفهیم و رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج حکم یک سال زندان را برای این فعال مدنی صادر کرد.

بر اساس این گزارش وکیل مدافع مختار زارعی به‌حکم صادر شده اعتراض کرده و پرونده جهت بررسی و صدور حکم نهایی به شعبه تجدیدنظر استان کردستان ارجاع شده است.

این فعال مدنی اهل سنندج پیش از این، از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» به دو سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده که به گفته مازیار طاطایی، وکیل این فعال مدنی، مستند حکم نامه‌ای است که آقای مختار زارعی در فروردین ماه سال ۹۷ خطاب به رهبری نوشته بود و در آن با نگاهی انتقادی ضرورت انجام اصلاحات در روش‌ها و‌ سیاست‌ها به منظور استقرار دموکراسی را یادآور و درخواست نموده بود.

مختار زارعی پیشتر در تاریخ ۱۲ دی‌ماه، به صورت غیابی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و بابت «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» به دو سال زندان محکوم شده است.

بهمن ماه سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد که در این سال، ۱۱ وکیل دادگستری، ۵۰ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای، ۹۱ دانشجو، ۱۱۲ فعال حقوق زنان،‌ ۶۳ فعال محیط زیست، ۴۶۷ کارگر، بیش از ۲۰۰ تن از اعضای دراویش گنابادی، ۱۷۱ مسیحی و ۹۵ بهایی در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG