لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

گفتگو با نویسنده نامه انتقادی به رهبر جمهوری اسلامی که برای آن به زندان محکوم شد


مختار زارعی، فعال مدنی اهل سنندج
مختار زارعی، فعال مدنی اهل سنندج

«مختار زارعی» فعال مدنی اهل سنندج روز ۱۲ دی‌ماه، به صورت غیابی بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و بابت «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» به دو سال حبس محکوم شده است.

این فعال مدنی به صدای آمریکا گفت پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی ایران با آغاز سال ۱۳۹۷ در رابطه با «آزادی بیان» نامه‌ای انتقادی را خطاب به رهبر ایران منتشر کردم که ضمن اشاره به کارنامه ۳۰ ساله ایشان به موارد نقض حقوق بشر، آزادی بیان و عقیده در این سا‌ل‌ها پرداخته بودم. در نتیجه در تاریخ ۳۰ تیر به اتهام جرایم اینترنتی به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای سنندج احضار شدم.

آقای زارعی در پی مراجعه به دادسرا توسط ماموارن اطلاعات بازداشت و مدت ۲۰ روز را در بازداشت سپری کرد.

مختار زارعی به صدای آمریکا گفت در طول دوران بازداشت امکان دسترسی به وکیل نداشتم و مجبور شدم از میان پنج وکیل مورد اعتماد قوه قضائیه در استان کردستان یکی را به عنوان وکیل انتخاب کنم.

گفت‌وگو صدای آمریکا با مختار زارعی، فعال مدنی اهل سنندج
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

به گفته آقای زارعی، جلسه دادگاه با قضاوت قاضی بهروز شرفی یوسفوند بدون اطلاع او و وکیلش در تاریخ ۱۲دی ماه در وقت فوق العاده برگزار شده است.

مختار زارعی پیشتر در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۳ به اتهام «تبلیغ علیە نظام»، «توهین بە مقدسات» و «نشر اکاذیب» در منزل شخصی خود در سنندج بازداشت و پس از نزدیک به یک ماه با تودیع وثیقه آزاد شد.

بهمن ماه سال جاری سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد که در این سال، دست‌کم ۲۶ نفر در جریان تظاهرات کشته شده‌‌اند.

همچنین ۱۱ وکیل دادگستری، ۵۰ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای، ۹۱ دانشجو، ۱۱۲ فعال حقوق زنان،‌ ۶۳ فعال محیط زیست، ۴۶۷ کارگر، بیش از ۲۰۰ تن از اعضای دراویش گنابادی، ۱۷۱ مسیحی و ۹۵ بهایی در ایران بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG