لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۸

«بنیاد کلونی برای عدالت» به سرکوب خشن معترضان ایرانی واکنش نشان داد


جرج کلونی و همسرش امل
جرج کلونی و همسرش امل

یک نهاد حقوقی وابسته به خانواده کلونی با انتشار بیانیه‌ای به سرکوب خشونت‌آمیز معترضان ایرانی توسط حکومت ایران واکنش نشان داد.

بنیاد کلونی برای عدالت، موسوم‌ به «سی‌اف‌جِی» در بیانیه روز سه‌شنبه خود آورده‌است که انجام یک تحقیق مستقل در مورد نقض مداوم حقوق بشر در ایران برای اطمینان از اجرا شدن عدالت درباره افرادی که در اعتراضات اخیر کشور مورد اذیت و آزار قرار گرفته، بازداشت و یا کشته شده‌اند، ضروری است.

در شرایطی که ایران وارد سومین ماه اعتراضات مردمی می‌شود، شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است به زودی جمع‌آوری شواهد مربوط به نقض حقوق بشر در ایران و آغاز یک تحقیق بین‌المللی مستقل را به رای بگذارد.

این نخستین نهاد سازمان ملل متحد است که به این صورت در رابطه با ایران فعالیت خواهد کرد و گامی اساسی در جهت حصول اطمینان از متعهد کردن ناقضان در قبال تخلفاتشان محسوب می‌شود.

به گفته بنیاد کلونی برای عدالت، تصمیم شورای حقوق بشر برای برگزاری نشست ویژه در ۲۴ نوامبر (سوم آذرماه) برای رسیدگی به «وضعیت رو به وخامت حقوق بشر در ایران» گامی در جهت صحیح است، اما باید گام‌های مشخصی در جهت پاسخگویی مقامات جمهوری اسلامی برداشته شود.

سخنرانی اَمَل کلونی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع خشونت جنسی- آرشیو
سخنرانی اَمَل کلونی در نشست شورای امنیت سازمان ملل با موضوع خشونت جنسی- آرشیو

اَمَل کلونی، یکی از بنیانگذاران این بنیاد می‌گوید: «دخترانی که در ایران به خیابان‌ها می‌آیند، با شجاعت خود به جهان الهام بخشیدند. اکنون دولت‌ها باید یک نهاد تحقیقاتی بین‌المللی مستقل برای جمع‌‌آوری شواهدی از سوءاستفاده‌هایی که متحمل شده‌اند، ایجاد کنند تا روزی اجرای عدالت ممکن شود.»

به گفته یاسمین چوبین، یکی از وکلایی که با این بنیاد همکاری دارد «بارها و بارها آموخته‌ایم که پاسخگویی نمی‌تواند منتظر بماند.»

او در ادامه می‌افزاید که «معترضان در ایران، به رهبری زنان و دختران، شجاعت باورنکردنی را در عزمشان برای تأمین حقوق اولیه انسانی خود نشان داده‌اند. اکنون کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باید این قطعنامه را برای بررسی خشونت روزانه‌ای که مردم در ایران تحمل می‌کنند، و جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل، و حفظ شواهد مربوط به این نقض‌ها را تصویب کنند.»

خانم چوبین می‌گوید که «گردآ‌وری و حفظ شواهد در زمان واقعی به حمایت از روندهای قانونی آینده علیه عاملان نقض حقوق بشر در کشور کمک خواهد کرد.»

اعتراضات در ایران با کشته شدن مهسا امینی در ۲۵ شهریور آغاز شد و به سرعت به سراسر کشور گسترش یافت. این در حالی است که براساس گزارش‌ها، نیروهای جمهوری اسلامی به کارزار کشتار غیرقانونی از جمله کودکان، خشونت جنسی علیه زنان و دختران، و دستگیری خودسرانه هزاران معترض ادامه می‌دهند.

امل کلونی اوایل ماه میلادی جاری در جریان برنامه‌ای در بنیاد اوباما، رویدادهای ایران را جنبشی اعتراضی خوانده بود که توسط دخترانی با روپوش مدرسه رهبری می‌شود. او گفته بود که «آنها با رژیمی روبرو می‌شوند که از زور برای شکنجه و کشتن استفاده می‌کند.»

همسر جرج کلونی با اشاره به عزم زنان ایرانی افزود که «این دختران همچنان مصمم هستند، زیرا اگر آنها در خط مقدم نباشند، نمی‌توانند برای تغییر به دیگران تکیه کنند، من فکر می‌کنم که این باورنکردنی است.»

«بنیاد کلونی برای عدالت» توسط جرج کلونی و همسرش امل تأسیس شده است و در زمینه‌هایی مانند حقوق بشر، برابری، تبعیض‌های جنسی و جنسیتی، و آزادی بیان فعالیت می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG