لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۰

وزارت دادگستری آمریکا حکم مهاجرتی قاضی فدرال را به دیوان عالی می برد


وزارت دادگستری آمریکا خواهان آن است که دیوان عالی کشور از اجرای حکم قاضی دادگاه فدرال هاوایی دایر بر مستثنی کردن مادربزرگها و پدربزرگهای افراد مقیم ایالات متحده از ممنوعیت سفر اتباع شش کشور عمدتا مسلمان به آمریکا پیشگیری کند.

دریک واتسون، قاضی فدرال شهر هونولولو در ایالت هاوایی، روز پنجشنبه ۲۳ تیر ماه با تأکید بر منطق و «عقل سلیم»، فهرست آن روابط خانوادگی که به اتباع شش کشور عمدتا مسلمان اجازه ورود به آمریکا را میدهد گسترش داد.

قاضی واتسون روز پنجشنبه حکمی صادر کرد که بنا به آن دولت نمی تواند ممنوعیت سفر را شامل حال مادربزرگ و پدربزرگ، نوادگان، برادر و خواهر شوهر، خاله، عمه، عمو، دائی، عمو زاده، و دائی زاده کند.

قاضی دریک واتسون در حکم خود خواهان استفاده از عقل سلیم در تفسیر فرمان اجرایی منع موقت شهروندان ۶ کشور عمدتاً مسلمان از ورود به آمریکا شده و می گوید اعضای خانواده، بیشتر از پدر و مادر، خواهر و برادر و همسر و فرزند است.

بنا به حکم دیوان عالی در اجرای آخرین نسخه فرمان مهاجرتی پرزیدنت ترامپ، ویزاهایی که تاکنون صادر شده اند تحت تاثیر قرار نمی گیرند اما وزارت خارجه دستورالعمل جدیدی صادر کرده که می گوید متقاضیان ویزا از شش کشور مورد نظر باید رابطه نزدیک خویشاوندی با فردی در آمریکا را ثابت کنند. این رابطه شامل والدین، فرزند، همسر، داماد و عروس، و یا خواهر و برادر می شود. این بند با برخی استثنائات دربرگیرنده پناهجویانی می شود که در انتظار تایید ورودشان به آمریکا هستند.

طبق فرمان مهاجرتی که دولت ترامپ به اجرا گذاشته بود، مادربزرگ و پدربزرگ، نوه، عمه و خاله، عمو و دایی، خواهرزاده و برادرزاده، خاله- عمه- دایی- و عموزاده، خواهر و برادر همسر جزو روابط نزدیک خویشاوندی قلمداد نمی شود. این قانون هفته دوم تیر ماه به اجرا گذاشته شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG