لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۷

زندانیان منتقل شدند؛ قوه قضاییه: «انتقال کامل زندان رجایی‌شهر» پس از «توافق نهایی» با استانداری


زندان رجایی‌شهر در کرج
زندان رجایی‌شهر در کرج

پس از چند روز و در پی انتشار اخباری مبنی بر «انتقال زندانیان»، قوه قضاییه جمهوری اسلامی صبح امروز با انتشار اطلاعیه‌ای بطور رسمی از «تخلیه و تعطیلی» کامل «زندان رجایی‌شهر» خبر داد.

مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی در این اطلاعیه با اعلام اینکه «تمامی زندانیان» از زندان رجایی‌شهر به زندان «قزلحصار» منتقل شدند، تاکید کرد: این زندان که «در یکی از بهترین نقاط استان البرز» قرار دارد «تخلیه و تعطیل شد.»

به استناد همین اطلاعیه «انتقال کامل زندان رجایی شهر» پس از «حصول توافق نهایی» بین سازمان زندان‌‎ها و استانداری البرز انجام خواهد شد.

زندان «رجایی‌شهر» که با نام «زندان گوهردشت» هم شناخته می‌شود، در محدوده گوهردشت استان البرز و شمال شهر کرج قرار دارد و ابتدا برای نگهداری «متهمان جرایم عمومی» بنا شده بود اما طی چهار دهه اخیر، شاهد حضور بسیاری از فعالان «سیاسی، عقیدتی و مدنی» و نقض گسترده حقوق بشر نیز بوده است.

در همین ارتباط، رضا اکوانیان، گزارشگر حوزه حقوق بشر به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته است که «بیشترین تعداد اعدام» در جمهوری اسلامی در «زندان رجایی‌شهر» انجام شده است.

پس از تایید فرایند تخلیه ‎زندان رجایی‌شهر و خارج کردن زندانیان از آن توسط نهادهای حکومتی، هدیه کیمیایی، روزنامه‌نگار نیز به «صدای آمریکا» گفته بود که این زندان «کارنامه جنایت‌های جمهوری اسلامی» است و حکومت «دارد اسناد جرم را نابود می‌کند.»

اعدام تعداد زیادی از زندانیان سیاسی در «دهه شصت» خورشیدی به‌ویژه «سال ۶۷» در زندان رجایی‌شهر، نام این زندان را در فهرست مجموعه‌هایی قرار داد که نقض گسترده حقوق بشر توسط نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی در آن روی داده است.

در این رابطه، محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران نیز به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته است: «زندان رجایی‌شهر محل ارتکاب جنایت علیه بشریت است.»

XS
SM
MD
LG