لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

در سال ۲۰۱۴ دست کم ۶۰ روزنامه‌نگار کشته شدند


CPJ,Koree Mirga Gaazexeessitota Adduyaaf falamtu
CPJ,Koree Mirga Gaazexeessitota Adduyaaf falamtu

یک گروه طرفدار آزادی مطبوعات در گزارش سالانه خود نوشت در سال ۲۰۱۴، سال جاری میلادی که هفته آینده به پایان می‌رسد، دست کم ۶۰ روزنامه‌نگار هنگام انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران که مقر آن در نیویورک است، در این گزارش که روز سه‌شنبه منتشر شد می‌گوید این خبرنگاران در ۲۱ کشور جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش این کمیته، خبرنگاران و تصویربرداران محلی همچنان بیشترین هدف‌ها هستند، اما ۲۳ درصد کشته‌شدگان در رسانه های بین‌المللی فعالیت داشتند.

در گزارش سال گذشته این نهاد مدافع مطبوعات، تعداد خبرنگاران کشته‌شده در سال ۲۰۱۳ را دست کم ۷۰ نفر برآورد کرده بود.

گزارش سالانه کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، همچنین بالارفتن شمار تلفات اهالی رسانه را ناشی از افزایش خشونت‌ها در مناطق مناقشه که در آنها شهروندان و منافع کشورهای غربی اغلب هدف حمله قرار می‌گیرند، دانسته است.

سوریه با ۱۷ مورد مرگ، خطرناکترین کشور برای خبرنگاران در سال ۲۰۱۴ بود. رتبه دوم، عراق و اوکراین است که در هر کدام ۵ روزنامه‌نگار کشته شدند، و در سومالی و در جریان جنگ بین اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه ۴ مورد مرگ ثیب شده است.

در هر یک از کشورهای افغانستان، پاکستان و پاراگوئه نیز ۳ مورد از کشته شدن اهالی رسانه اتفاق افتاد و یک روزنامه‌نگار در آفریقای مرکزی کشته شد.

این گزارش می‌افزاید ۴۳ درصد مرگ‌ها ناشی از قتل بوده، در حالی که ۴۸ درصد در جنگ یا در اثر تیراندازی‌های متقابل بین طرف‌های درگیر در مناقشه جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG