لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۰

عراق در صدر فهرست قتلهای ناروشن روزنامه نگاران


یک گروه طرفدار آزادی مطبوعات می گوید عراق همچنان در صدر فهرست موارد حل نشده از قتل روزنامه نگاران در جهان قرار دارد.

کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در نیویورک، در شاخص ایمنی سالانه خود که روز سه شنبه منتشر شد، عراق را برای هفتمین سال پیاپی در ردیف نخست قرار داد و گفت در یک دهه گذشته ۱۰۰ روزنامه نگار در آن کشور کشته شده اند، اما هیچ کس در ارتباط با آن موارد محاکمه نشده است.

این گزارش به سومالی به عنوان دومین کشور در بالای فهرست اشاره می کند و می گوید سال گذشته چهار مورد جدید از قتل روزنامه نگاران در سومالی رخ داده و در ادامه می افزاید در آنجا اهالی مطبوعات در سطوحی تکان دهنده هدف قرار می گیرند. در مجموع ۲۷ قتل، فقط یک نفر محکوم شده است.

این گزارش در مجموع ۱۳ کشور را شامل می شود که در آنها دست کم ۵ مورد حل نشده از قتل روزنامه نگاران از سال ۲۰۰۴ به بعد وجود داشته باشد.

سوریه، با هفت مورد حل نشده از قتل روزنامه نگاران در حملات آگاهانه و بدون محکومیت عاملان، برای نخستین بار در فهرست امسال دیده می شود. کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در ماه فوریه در گزارشی سوریه را خطرناکترین مکان در دنیا برای خبرنگاران توصیف کرده بود.

گزارش روز سه شنبه کمیته حفاظت از روزنامه نگاران، چند ماه پس از آن منتشر می شود که سازمان ملل متحد در قطعنامه ای حمله، ارعاب و آزار روزنامه نگاران را محکوم کرده و از دولت ها خواسته بود در باره این جنایت ها تحقیق کنند و عاملان را به مجازات برسانند.

فیلیپین با ۵۱ مورد قتل های حل ناشده در ردیف سوم شاخص دیده می شود، پس از آن سری لانکا قرار دارد که در آنجا، به گفته این کمیته، مصونیت، نقش عمده ای در تصمیم روزنامه نگاران به رفتن به تبعید بازی می کند.

افغانستان، مکزیک، کلمبیا، پاکستان، روسیه، برزیل، نیجریه و هند از جمله کشورهای دیگری هستند که در فهرست منتشر شده کمیته حفاظت از روزنامه نگاران قرار گرفته اند.
XS
SM
MD
LG